"En signal om att ingen kan kÀnna sig sÀker"

Belarus diktator Aleksandr Lukasjenko tvingade ned ett flygplan pÄ vÀg mellan tvÄ EU-huvudstÀder och grep en regimkritisk journalist. Agerandet skickar en signal till resten av oppositionen: Ni Àr inte sÀkra nÄgonstans, sÀger BelaruskÀnnaren Martin Uggla.

Belarusisk polis griper Roman Protasevitj vid en demonstration i Minsk 2017.

Belarusisk polis griper Roman Protasevitj vid en demonstration i Minsk 2017.

Foto: Sergej Grits/AP/TT

Politik2021-05-26 07:49

Belarus gripande av den för regimen misshaglige journalisten Roman Protasevitj fĂ„r inte bara direkt effekt i form av en tystad oppositionsröst. Det sĂ€nder ocksĂ„ ett lika tydligt som blodisande budskap till andra belarusiska oppositionella, enligt Martin Uggla, ordförande i Östgruppen för demokrati och mĂ€nskliga rĂ€ttigheter.

– Det Ă€r en signal om att ingen kan kĂ€nna sig sĂ€ker, Ă€ven om man befinner sig utanför Belarus. MĂ„nga har ju tvingats i exil, och har trots de svĂ„righeter som finns Ă€ndĂ„ kunnat kĂ€nna sig trygga, vilket Roman Protasevitj uppenbarligen gjorde. Ingen hade kunnat tro att nĂ„got sĂ„dant hĂ€r skulle kunna intrĂ€ffa, sĂ€ger han.

"HĂ€mndmotiv involverat"

– Man ville komma Ă„t Protasevitj, som har spelat en viktig roll. Det finns sĂ€kert ett hĂ€mndmotiv involverat. Men det handlar ocksĂ„ om skrĂ€mseleffekten, att försöka passivisera demokratirörelsen pĂ„ olika sĂ€tt.

HÀdanefter mÄste oppositionella belarusier som antingen frivilligt har lÀmnat landet eller har tvingats att gÄ i exil vara mer vaksamma, enligt Uggla.

– Det Ă€r med stor sannolikhet ett av syftena med det hĂ€r agerandet frĂ„n regimens sida, sĂ€ger han.

Oppositionen "hÄrt tilltufsad"

Uggla drar paralleller till hur Belarus nÀra allierade Ryssland har hanterat personer som av ett eller annat skÀl har gjort sig obekvÀma hos de styrande.

DÀribland oppositionsledaren Aleksej Navalnyj, som har kastats i fÀngelse i en process som allmÀnt anses vara politiskt motiverad, efter att först ha utsatts för en nervgiftsattack ombord pÄ ett flygplan.

– I första hand vill man fĂ„ bort oppositionella genom att rensa banan, sĂ„ att sĂ€ga. Om inte det lyckas Ă€r man beredd att fĂ€ngsla dem.

TT: Hur mÄr den belarusiska oppositionen i dag?

– Den Ă€r oerhört pressad och hĂ„rt tilltufsad av regimen. MĂ„nga sitter frihetsberövade eller har drivits i exil. MĂ€nniskor döms var och varannan dag till lĂ„nga fĂ€ngelsestraff för deltagande i demonstrationer, och det kommer rapporter om misshandel och tortyr. Det finns vĂ€ldigt smĂ„ möjligheter att mobilisera aktivt motstĂ„nd just nu.

Fakta: Oppositionen i Belarus

Sedan det utdömda valet i Belarus i augusti 2020, som den auktoritÀre presidenten Aleksandr Lukasjenko pÄstÄr sig ha vunnit, har ledarskiktet i oppositionen antingen kastats i fÀngelse eller tvingats i exil.

Svetlana Tichanovskaja, som utmanade Lukasjenko i valet, lÀmnade landet under hotfulla omstÀndigheter, och samordnar sedan dess oppositionens arbete frÄn Litauen.

MÄnga av de hundratusentals belarusier som i höstas och vintras gick ut pÄ gatorna för att krÀva Lukasjenkos avgÄng och en övergÄng till demokrati har fÀngslats, och i mÄnga fall misshandlats och torterats.

Senast i förra veckan rapporterades ett dödsfall frÄn en straffkoloni i östra Belarus, dÄ en 50-Ärig demokratiaktivist som satt inspÀrrad för att ha deltagit i protesterna dog, enligt lokala medier av hjÀrtproblem.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!