TÄrar och protester efter tÄgtragedin

Sorgen och ilskan efter den dödliga tÄgolyckan vÀxer i Grekland, dÀr tusentals demonstranter begett sig ut pÄ gatorna. Den stins som pekats ut som ansvarig har Ätalats.

En demonstrant sparkar tillbaka en behÄllare med tÄrgas mot kravallpolisen under protesterna i Aten.

En demonstrant sparkar tillbaka en behÄllare med tÄrgas mot kravallpolisen under protesterna i Aten.

Foto: Aggelos Barai/AP/TT

Grekland2023-03-05 09:54

Runt 12 000 mĂ€nniskor samlades pĂ„ söndagen framför parlamentet i Aten. Uppmanade av studenter och fackföreningar för jĂ€rnvĂ€gsanstĂ€llda höll de bland annat en tyst minut för offren i tĂ„golyckan.

NÀr omkring 200 maskerade demonstranter tÀnde eld pÄ soptunnor och kastade molotovcocktails svarade polisen med tÄrgas och chockgranater för att skingra massorna.

Även i Thessaloniki och i staden Larissa, dĂ€r olyckan intrĂ€ffade, demonstrerade tusentals personer. DĂ€r ska det ha protesterna ha varit lugnare. Över hela Grekland har Ă€ven minnesgudstjĂ€nster hĂ„llits för offren i olyckan.

Bad om ursÀkt

TÄg- och tunnelbanetrafiken i huvudstaden stod still, lamslagen av omfattande strejker efter den vÀrsta tÄgtragedin i landets historia.

Tidigare pĂ„ söndagen bad Greklands premiĂ€rminister Kyriakos Mitsotakis – som senare i Ă„r hoppas bli omvald – offrens familjer om förlĂ„telse.

"Som premiÀrminister Àr det min plikt att be alla, men sÀrskilt offrens familjer, om förlÄtelse", skriver han i ett meddelande pÄ Facebook, riktat till nationen, som fortsÀtter:

"Vi kan inte, och vi vill inte gömma oss bakom den mÀnskliga faktorn".

FrÄgan Àr om grekerna nöjer sig med det.

Varnat lÀnge

Fackförbunden för jÀrnvÀgsanstÀllda har i flera Är larmat om sÀkerheten inom den grekiska jÀrnvÀgen, som lÀnge ansetts vara bland de farligaste i Europa.

OtillrĂ€ckliga sĂ€kerhetssystem, bristfĂ€lliga signalsystem, personalbrist och undermĂ„lig utbildning gjorde att facken i förra veckan sade att det bara Ă€r en tidsfrĂ„ga innan en ny olycka intrĂ€ffar – "om de ansvariga fortsĂ€tter att ignorera vĂ„ra krav och varningar".

– Vi Ă€r alla mĂ€nniskor och alla kan göra misstag, sĂ€ger 25-Ă„riga Alex Pappas, som deltar i en protest i centrala Aten.

– Vi Ă€r inte maskiner, men vi har maskiner som borde ha anvĂ€nts. Det som har hĂ€nt Ă€r ett grovt brott. Greker har blivit mördade. Regeringen mĂ„ste sĂ€ga varför. NĂ„gon mĂ„ste betala, sĂ€ger han till The Guardian.

Förhör sköts upp

Den 59-Ärige stins som medgett visst ansvar för den dödliga tÄgolyckan i Grekland framtrÀdde pÄ söndagen i rÀtten. PÄ kvÀllen uppgavs han ha Ätalats för att genom oaktsamhet vara skyldig till olyckan, och Àr hÀktad. Om han fÀlls riskerar han livstids fÀngelse.

– Han medger att han hade en del av ansvaret, sade hans advokat Stefanos Pantzartzidis pĂ„ vĂ€g till rĂ€tten.

Även om stinsen har gjort vissa medgivanden anser mĂ„nga att det Ă€r fel pĂ„ systemet, som aldrig skulle ha lagt ett sĂ„dant ansvar pĂ„ en enskild individ till att börja med.

PÄ fredagen begravdes de första offren för tÄgtragedin som krÀvt minst 57 mÀnniskors liv. Av de 66 som förts till sjukhus fÄr fler Àn hÀlften fortfarande vÄrd, sex av dem livsuppehÄllande.

Fakta: TÄgolyckan i Grekland

Ett persontÄg med runt 350 personer ombord frontalkrockade med ett godstÄg strax före midnatt tisdag den 28 februari. Det Àr Ànnu oklart varför tÄgen i flera kilometer befann sig pÄ samma spÄr.

Kollisionen intrÀffade strax efter att persontÄget hade lÀmnat staden Larissa, 13 mil söder om Thessaloniki och cirka 38 mil norr om huvudstaden Aten.

Runt tvÄ tredjedelar av passagerarna uppges ha varit unga mÀnniskor, mÄnga av dem universitetsstudenter, som hade besökt en karneval under lÄnghelgen.

Olyckan skedde nÀr persontÄget kom ut ur en tunnel i kommunen Tempi. PersontÄgets första fyra vagnar spÄrade ur. De tvÄ första fattade eld och förstördes sÄ gott som fullstÀndigt.

Minst 57 mÀnniskor omkom och ytterligare runt 70 skadades. Flera saknas fortfarande.

Landets transportminister lÀmnade strax efter olyckan in sin avskedsansökan "av respekt" för dem som dog.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!