Regionen investerar i oljebolag

Många kommuner och landsting investerar i utländska oljebolag. Region Gotland finns med i den skaran.

oljeindustri i USA

oljeindustri i USA

Foto: Jeff McIntosh

Trots policy2015-11-18 10:06

En hel rad kommuner och landsting runt om i Sverige investerar pengar i fonder där stora oljebolag ingår. Det här visar en granskning som Sveriges Radio gjort.

14 av 15 landsting och hälften av drygt hundra granskade kommuner har pengar placerade i sådana fonder. Enligt SR Gotland investerar Region Gotland i till exempel Exxon och BP.

Region Gotland har en placeringspolicy för pensionsmedel som antogs 2012. I den står det att regionen ska bidra till en långsiktigt hållbar samhällsutveckling och att bland annat miljöaspekter ska vägas in.

Flertalet kommuner och landsting har klimatmål som handlar om att minska sin användning av olja, kol och gas.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om