BESKEDET: FHM tillåter snabbtester för covid-19

Folkhälsomyndigheten har fattat beslut om att tillåta snabbtester.

Lena Hallengren, socialminister, Stefan Löfven, statsminister och Johan Carlson, generaldirektör Folkhälsomyndigheten, levererade det nya beskedet.

Lena Hallengren, socialminister, Stefan Löfven, statsminister och Johan Carlson, generaldirektör Folkhälsomyndigheten, levererade det nya beskedet.

Foto: Fotograf saknas!

Sverige2020-11-26 13:35

Statsministern Stefan Löfven, socialminister Lena Hallengren och Folkhälsomyndigheten berättade på torsdagen om nya beslut kopplat till covid-19. 

FHM har bland annat fattat beslut om att snabbtest ska få användas inom hälso- och sjukvården samt äldreboenden som har symtom för covid-19. 

– Det är ett snabbtest som kan visa förekomsten hos en person så snabbt som inom 15 minuter, säger Lena Hallengren (S), socialminister, och fortsätter:

– Snabbtestet behöver ta långt in i näsan för att det ska ge utslag. Därför behöver det tas av sjukvårdspersonal. 

Hon menar att det kan vara ett bra verktyg för att minska utbrott av covid-19 på äldreboenden. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!