Välkänt kafé kan få böta halv miljon för svartbygge

Ett välkänt kafé på norra Gotland riskerar böter på över 400 000 kronor då man byggt ett flertal byggnader utan att ha fått beviljat bygglov.

Foto: Skärmdump

SVARTBYGGE2018-12-16 15:00

Rute stenugnsbageri sökte bygglov för att uppföra och riva ett flertal byggnader redan 2013. Man har dock därefter påbörjat byggnationerna och även slutfört dem utan att ha fått sin bygglovsansökan beviljad av byggnadsnämnden inom Region Gotland.

Regionen fick 2016 information om att ett antal eventuellt olovliga åtgärder utförts av ägarna till Rute stenugnsbageri. Man skulle bland annat ha byggt fem små uthyrningsstugor, en serveringsbyggnad, en ny bageribyggnad samt rivit ett växthus, varav samtliga dessa åtgärder omfattades av den bygglovsansökan som gjorts 2013. Vid ett platsbesök i november 2017 kunde regionen konstatera att byggnaderna redan hade uppförts, trots att bygglov ännu inte beviljats.

När byggnadsnämnden sammanträder på onsdag har tjänstemännen på samhällsbyggnadsförvaltningen föreslagit att nämnden ska fatta beslut om att påföra Rute stenugnsbageri en byggsanktionsavgift på 446 637 kronor för att man uppfört och rivit byggnader utan ett beviljat bygglov. Sanktionen ska betalas inom 60 dagar från att beslutet vunnit laga kraft.

Vid samma sammanträde föreslår förvaltningen även att kaféets bygglovsansökan, som alltså gjordes 2013, ska beviljas.

David Zetterström, vd och grundare för Fabrique, där Rute Stenugnsbageri ingår, säger att han inte vill kommentera ärendet förrän alla beslut är fattade.

– Det här är en process som inte är färdig, och då vill vi inte göra en så stor grej av det. Vi har gett ett ingående svar på det förslag som Region Gotland lagt fram, så nu får vi avvakta och se vad beslutet blir.

Om de väljer att besluta om en byggsanktionsavgift, kommer ni att överklaga då?

– Det vet jag inte. Vi får se vad regionen beslutar.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!