Som traditionen bjuder blir det traktorkortege genom Visby på studentdagen. Det innebär att Kung Magnus väg är avstängd mellan klockan 15.00 och 16.15. Efter klockan 17 är hamnområdet avstängt för traktortrafik och fordon som ingår i traktorkortegen.
Studenterna åker från inre hamnen klockan 14.00 mot Östercentrum där de äter tårta klockan 15.00. Därefter rullar kortegen från Östercentrum till Toftarondellen där kortegen upphör.
SE KARTAN: Så går kortegen på studentdagen
Anders Särland, chef för polisens trafikenhet på Gotland, ber studenternas medtrafikanter att ha överseende med eventuella trafikstockningar under dagen.
– Det kommer att vara avstängt kring Wisby Strand och hamnen. Det kommer att vara avspärrat med trafikvakter, men om någon är rörelsehindrad får man självklart får man åka ner och släppa av den personen, säger Anders Särland.
Trots att upplägget har varit detsamma i många år brukar det ändå bli en del stök kring hamnen på studentdagen när folk försöker hitta parkering så nära som möjligt.
– Undvik att köra ner till hamnen, parkera längre upp i stan och promenera ner istället.
Har man ärende till Östercentrum med omnejd under eftermiddagen lär man träffa på studenterna.
– Det kommer att bli köer. Traktortåget är långt och kör långsamt. Det kommer att bli stopp vid korsningar under eftermiddagen, det måste man ha överseende med, säger Anders Särland.
Studenterna får inte åka på vagnarna efter klockan 24.00 på fredagskvällen.