Kampanj för nytt blod på lasarettet

En lokal kampanj på sociala medier har gett resultat på blodbanken på lasarettet.

Tävling med budskap. Blodomloppet 2016.

Tävling med budskap. Blodomloppet 2016.

Foto: Dennis Pettersson

Sjukvård (GT)2017-09-12 08:00

Via filmer på sociala medier uppmanar tävlingen Blodomloppet tillsammans med Länsförsäkringar, Destination Gotland och Geab, budskapet som ska få fler att ställa upp som blodgivare.

– Vi har fått in en hel del nya blodgivare den senaste tiden, säger Marie Stenberg, sektionschef på Blodcentralen på Visby lasarett, som också deltar i kampanjarbetet.

Samtidigt är läget så stabilt som det kan bli på Gotlands blodbank.

– Vi har ett stort lager, för att klara till exempel stora olyckor, men det behöver bytas ut ofta eftersom blodet bara håller i sex veckor. Skulle det bli brist så kallar vi i första hand våra befintliga blodgivare lite tidigare än vanligt.

Ungefär tre procent av Sveriges befolkning är blodgivare, den siffran gäller även för gotlänningarna, som historiskt sett har varit bra på att lämna blod.

– På Gotland har det funnits en slags tradition att om en förälder eller släkting varit blodgivare så blir man det också. Så vi har aldrig behövt ha någon kampanj eller liknande, säger Marie Stenberg.

Ändå har hon och flera av hennes kollegor på Blodcentralen haft en egen reklamfilm, som delats flitigt på nätet de senaste veckorna.

– Vi kommer alltid att vilja ha nya blodgivare så att vi har fler i omlopp. En del av befolkningen faller ifrån, på grund av tatueringar, utlandsvistelser eller olika medicineringar. Det krävs även, för blodgivarens eget bästa, ett ganska högt blodvärde. Men det är en stor andel av gotlänningarna som skulle kunna lämna blod, det behövs ständigt nytt blod, säger Marie Stenberg.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om