Två masthaverier på Gotland Runt

Under måndagskvällen är 23 tävlande fortfarande ute på Östersjön, och enligt Stefan Rahm, klubbdirektör vid Kungliga svenska segelsällskapet (KSSS), har nu ytterligare ett masthaveri rapporterats.

Under måndagseftermiddagen rapporterades ytterligare ett masthaveri i Gotland Runt. Den här båten gjorde sitt 40:e Gotland Runt i år.

Under måndagseftermiddagen rapporterades ytterligare ett masthaveri i Gotland Runt. Den här båten gjorde sitt 40:e Gotland Runt i år.

Foto: Lennart Thulin

Segling2023-07-03 20:47

Några båtar har rundat Hoburgen och är nu på väg norrut med vinden i ryggen, vilket känns bra för Stefan Rahm vid Kungliga svenska segelsällskapet.

– Det är ju jätteskönt för de som kommit så långt. Det svåra är just Hoburgen och att ta sig runt hörnet där, men det är många som kämpar vidare, och just nu är det 23 båtar på banan, säger han.

Under eftermiddagen har ytterligare ett mastbrott rapporterats. Det första inträffade enligt Stefan Rahm ganska tidigt i tävlingen, men den andra inträffade under eftermiddagen.

– Det är en ganska liten båt som gjort Gotland Runt 40 gånger. Men skepparen kunde för egen maskin ta sig in till Fårösunds marina, säger Stefan Rahm.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!