Nu lÀggs Romabadet ut pÄ anbud

FrÄgan om ett fungerande badhus i Roma samt nya bostÀder pÄ KlostergÄrden och Ekgatan nÀrmar sig en lösning. Anbuden ska vara inne den 29 maj.

Romabadet Àr en av tre fastigheter som nu ska upphandlas.

Romabadet Àr en av tre fastigheter som nu ska upphandlas.

Foto: Tommy Söderlund GT

Roma2020-02-14 10:00

Vid regionstyrelsens arbetsutskott igĂ„r behandlades förslaget till markanvisning. 

– Vi gĂ„r fram med ett paket dĂ€r Romabadet, KlostergĂ„rden och tomterna pĂ„ Ekgatan ingĂ„r. Det gĂ„r att lĂ€mna anbud pĂ„ enstaka fastigheterna eller pĂ„ hela paketet, sĂ€ger Eva Nypelius (C) ordförande i regionstyrelsen.  

Upphandlingen görs som en dubbel markanvisning dĂ€r företag först fick komma in med en intresseanmĂ€lan i början av sommaren. Fyra bolag hörde av sig, vilket gav en indikation pĂ„ att det skulle kunna gĂ„ att bjuda ut de tre fastigheterna till försĂ€ljning.  

Bolagen som skickat in en intresseanmĂ€lan var Hemsehem AB, Hallgrenbolagen/Daniel Hallgren, Wisab Bygg AB och Riksbyggen. Tre var intresserade av samtliga fastigheter medan ett företag inte ville ta sig an Romabadet.  

– Kriterierna i upphandlingen Ă€r priset och om man tar hela paketet eller bara delar. Vi kommer att premiera om man lĂ€mnar pris pĂ„ hela paketet, sĂ€ger Eva Nypelius.  

I upphandlingen ingÄr att regionen Ätar sig att hyra tio procent om man bygger bostÀder pÄ KlostergÄrden.

– Vi kommer ocksĂ„ att köpa tillbaka badtid.  Just nu stĂ„r det att det ska motsvara 300 000 kronor men vi ska se pĂ„ antalet timmar igen.  

Syftet med att tre fastigheter bjuds ut tillsammans handlar om att ta ett större grepp om Roma och att lösa frÄgan om Romabadet som Centerpartiet hade som ett vallöfte.

– Jag tror jĂ€ttemycket pĂ„ utveckling i Roma. DĂ€r finns redan mycket service, sĂ€ger Eva Nypelius.

Karta: Romakloster
SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!