Rom från Själsöån till åländska drag

Ålands fiskevårdsförening ansöker om att få hämta befruktad havsöringsrom från Själsöån på Gotland. Länstyrelsen är positiv till initiativet.

Havsöring som leker i Själsöån. Här vill Ålands fiskevårdsförening hämta befruktad rom.

Havsöring som leker i Själsöån. Här vill Ålands fiskevårdsförening hämta befruktad rom.

Foto: Peter Landergren

ROM TILL ÅLAND (GT)2018-09-26 08:15

Varje år sätts hundratusentals odlade havsöringar ut i åländska vatten för att möta efterfrågan från både ålänningarna själva och turistande sportfiskare. För drygt tio år inleddes ett projekt med visionen om en egen vild havsöringsstam som återkommer för att leka i mindre vattendrag på Åland.

Man ansökte och fick tillstånd att inhämta befruktad rom på Gotland. Efter kläckning och uppfödning på fiskodlingsanstalten i Guttorp sattes flera tusen ungfiskar ut i olika vattendrag runt om på Åland.

– Ålands vattendrag liknar de här på Gotland. Man hade prövat att sätta ut havsöring som man hämtat från större vattendrag i bland annat Finland, men de fiskarna är inte anpassade till mindre vattendrag som vi har här på Gotland, berättar Peter Landergren, samordnare på miljö- och vattenenheten vid länsstyrelsen på Gotland.

Det var första och hittills enda gången som Gotland har delat med sig av sin havsöringsstam som är väldigt speciell. De gotländska ynglen klarar nämligen att vattendragen torkar ut, vilket de också gör på Åland. När torkan slår till simmar ynglen till mynningen och inväntar att vattnet stiger igen.

– Projektet på Åland funkar alldeles utmärkt, säger Peter Landergren.

Det är inte så att man utarmar de gotländska vattendragen på havsöring?

– Nej, inte alls. I Själsöån brukar minst 50 honor och lika många hannar leka. Det behövs bara rom från två honor, så det är en väldigt begränsad mängd. En hona på fyra kilo ger cirka 6 000 romkorn.

Hur går det till när man samlar ihop befruktad rom?

– Gotlands sportfiskeklubb har en fälla allra längst ner i ån där man registrerar all uppvandrande havsöring. När de har fångats kontrolleras kön, vikt och längd innan de släpps upp i Själsöån. När man ska ha rom tar man honan i fällan och kramar fram rommen ur henne, sen blandar man den med mjölke från några hanfiskar. Det blir en slags konstgjord befruktning.

Hur ställer ni er till den nya ansökan från Åland?

– De ska själva försöka att fånga havsöringar i sina bäckar för att utföra konstgjord befruktning. Om de inte lyckas med det vill de ha en ny laddning för stödutsättning i sina vattendrag. Det ställer vi oss på länsstyrelsen positiva till. Men det är fler myndigheter som till exempel Jordbruksverket som också ska godkänna inhämtningen.

Länsstyrelsen kommer nu att ombesörja de ansökningar som krävs och om det blir ett positivt svar kommer rommen att samlas in i november då det är tillräckligt med vatten för att havsöringarna ska kunna simma upp i Själsöån.

öringar

Öring är en art i familjen laxfiskar vars naturliga utbredning sträcker sig från nordvästra Europa inklusive de brittiska öarna, till västra Asien.

Delas ofta upp i tre typer; havsöring, insjööring och bäcköring.

Öringen är en populär art bland sportfiskare.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om