Fram till slutet av augusti i år var tillgången på föda för kungsörnen så god att flera kungsörnspar kunde föda två ungar istället för en, vilket annars är det normala. Även om stammen håller sig rätt konstant på 50 kungsörnspar, så klarade hela 50 ungar att bli flygfärdiga i år, vilket är rekord.
– Det är det mesta någonsin, men de kommer nog få en rätt bister vinter, säger Stellan Hedgren, ornitolog som under många år kartlagt kungsörnarna på Gotland.
Han tror att närmare 90 procent av rabbisstammen redan dött i sviterna av gulsot och myxomatos, vilket gör att kungsörnsungarna kommer få det tufft att skaffa mat i vinter, då de inte är lika duktiga jägare som sina fullvuxna artfränder.
– Det brukar vara ganska hög dödlighet på ungarna i början. Man räknar med att ungefär två tredjedelar dör innan de kan börja häcka själva, säger Stellan Hedgren.
I år hittade man 42 kända bon som gick till häckning där 38 av dem fick ut minst en unge. Det är något fler än i fjol.
Tomas Johansson, Länsstyrelsen på Gotlands naturvårdsenhet:
– De kan vara rätt luriga eftersom de ibland bygger upp till fyra, fem bon inom sitt revir som de alternerar mellan.
Kartläggningen av Gotlands kungsörnar har pågått under flera år, men förr inventerade man bara fram till högsommaren. Sedan några år tillbaka har man utökat inventeringen vilket, enligt Tomas Johansson, kan vara en anledning till att man nu hittat fler.