I Fårösund var det blåsigast, enligt SMHI. Vid lunchtid på tisdagen uppmättes 27 meter per sekund i vindbyarna. Den nedre gränsen för storm går vid 25 sekundmeter. Även på Hoburgen och Östergarnsholm var det storm med 24,5 respektive 25 meter per sekund i byarna. Men skadeverkningarna av blåsten blev relativt få och lindriga.
Det inträffade en rad mindre strömavbrott under dagen. Det längsta drabbade 38 kunder i Gothem, Vallstena, Bäl och Källunge. Ett träd hade fallit över en ledning vilket gjorde att det blev strömlöst i bygden vid 13.20. Abonnenterna fick inte tillbaka strömmen förrän vid halv sex på kvällen.
– Gotland har ändå varit relativt förskonat den här gången, säger Lars Åke Linander, pressekreterare på Vattenfall.
Båtarna drabbades endast av en mindre försening. Det var förmiddagsturen från Nynäshamn till Visby som försenades med cirka 20 minuter på grund av det hårda vädret på Östersjön.
En stor markis var på väg att blåsa ner på Adelsgatan i Visby på eftermiddagen. Både polis och räddningstjänst larmades till platsen för att spärra av och ta ned markisen på ett säkert sätt.
LÄS MER: Markis på väg att blåsa ned
Under tisdagskvällen är det fortsatt hårda vindar, i Fårösund mättes 23 sekundmeter vid 18-tiden. Klass 1-varningen över Gotland och mellersta Östersjön ligger kvar men kommer förmodligen att plockas bort senare under kvällen. Under natten avtar vinden.
– Till i morgon bitti har det lugnat ned sig markant med bara friska vindbyar, säger Marcus Sjöstedt på SMHI.
Resten av veckan blir fortsatt blåsig och även på nyårsafton kommer vindarna att vara friska.
– Men det blir mild och fuktig luft och ovanligt höga temperaturer för årstiden, cirka sju, åtta grader. Det ser ut att bli en mild nyårsafton, säger Marcus Sjöstedt.
LÄS MER: Så blir vädret