Förstudien om badhus kraftigt försenad

Svaret på hur mycket det skulle kosta att bygga ett nytt badhus i Visby och var badhuset i så fall ska ligga kommer först efter valet i höst. "Krävs mer omfattande utredning".

Foto: Sebastian Kahnert

Nytt badhus2018-06-26 07:05

Förstudien gällande ett nytt badhus i Visby hinner inte bli klar till den 30 juni som planerat.

– Vi förstod i ett tidigt skede att sluttiden inte var realistisk, säger projektledaren Anders Fagerberg på projektavdelningen i Region Gotland.

Det nya datumet, som godkänts av regionstyrelseförvaltningen, är den 30 september, alltså efter valet i höst.

Förstudien ska exempelvis ge svar på den totala kostanden, var simhallen ska ligga och om det är möjligt att bygga en ishall i anslutning till badhuset. De två platser som kommer att utredas är grusplanen vid Gutavallen och Visborgsområdet.

Budgeten för själva förstudien är på 1,5 miljoner kronor. Men det är ändå inte säkert att badhuset blir av.

Anledningen till att förstudien görs är att det, enligt politikerna, måste finnas ett bra underlag för vidare beslut om hur regionen sedan ska gå vidare med frågan om ett nytt badhus.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!