Därför stänger den anrika Visbybutiken

Ekströms kläder på Östercentrum kommer att stänga. Här berättar ägaren Börje Ekström om varför de stänger.

Börje och Katarina Ekström utanför sin butik på Östercentrum som snart kommer att stängas.

Börje och Katarina Ekström utanför sin butik på Östercentrum som snart kommer att stängas.

Foto: Dennis Pettersson

NÄSTAN 100 ÅR2018-03-27 18:30

Det var under måndagen som Ekströms kläder gick ut i en annons i Gotlands Allehanda och Gotlands Tidningar. I annonsen berättade företaget att butiken kommer att stänga.

Ägaren Börje Ekström berättar nu om anledningen till beslutet och hur det känns att behöva lämna lokalerna.

– På ett sätt kan det kännas lite tungt att stänga nu. Tanken var först att driva det till 2019, då företaget fyller 100 år, säger Börje Ekström som driver företaget tillsammans med sin fru Katarina.

Det var Börje Ekströms farfar Elias som 1919 startade Ekströms kläder som ett rent skrädderi. Därefter tog Börjes pappa Karl-Erik och hans två bröder över och startade butiken på Österväg 15. Företaget har funnits på samma plats sedan 1949.

– Det blir några år om vi säger så. Jag började här 1974 och har arbetat med kläder sedan dess. Vi har försökt köra på hög kvalitet och kostymer, det är vad vi har arbetat med, säger Börje Ekström.

Företaget kommer att fortsätta med skrädderiet och uthyrning av kläder. Men någon ny lokal har ägaren inte gjort klart med.

– Vi har ett problem i dag som många inom klädbranschen har och det är ju det här med näthandeln. Det är tufft i dag och det påverkar väldigt många, lönsamheten är inte så bra i den här branschen längre, säger Börje Ekström.

Han menar att det är många som nu beställer sina kostymer via nätet. Han tror att skrädderiet därmed kan fylla en viktig funktion framöver.

– Det är många som tar sina mått och så sys kostymerna upp utomlands. Men sedan får jag stå och ändra dem för att måtten inte är de rätta. Därmed kanske det öppnar sig en liten nisch för oss, säger Börje Ekström.

Under sommaren tror han att de stänger igen butiken.

– Vi har ännu inte bestämt exakt datum. Vi kommer ju ännu att sälja vårkollektionen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!