Den sena turen frÄn NynÀshamn ska enligt en passagerare som hört av sig till tidningen ha anlÀnt hamnen i tid vid 23.20, men av okÀnd anledning ska inte bilarna ha kunnat köra av.
Enligt passageraren ska nÄgot slags problem ha uppstÄtt med sidoporten, och i ett mail till tidningen skriver denne att besÀttningen försökt att bryta med kofot pÄ nÄgot, utan att lyckas.
Strax efter midnatt ska lÀget ha varit oförÀndrat, och enligt passageraren funderade Destination Gotland pÄ att vÀnda fÀrjan.
Klockan 00.40 ska man ha tagit beslut att vÀnda fÀrjan och lÄta bilarna backa ut.
"20 minuter för att starta motorerna igen och sedan 20 minuter för att vÀnda fÀrjan", skriver passageraren i ett SMS.
En annan passagerare, Sten Andersson, berÀttar pÄ telefon strax efter klockan 01 att besÀttningen vÀnt fÀrjan.
â De har just fĂ„tt ned rampen, men det finns ingen plats att vĂ€nda bilarna sĂ„ Ă„tminstone tvĂ„ av filerna kommer mĂ„sta backa av, sĂ€ger Sten Andersson.
Han beskriver stÀmningen bland passagerarna som god, men Àr starkt kritisk till hur Destination Gotland informerat passagerarna.
â Det Ă€r ingen som har klĂ€ttat pĂ„ vĂ€ggarna eller sĂ„, men lindrigt sagt har kommunikationen varit usel. De hade flĂ€ktarna pĂ„ hĂ€r nere sĂ„ man hörde inte vad de sade i högtalarna, sĂ€ger Sten Andersson.
Vad tycker du om att det hÀr skedde pÄ en sÄ ny fÀrja?
â PremiĂ€rturen var ju i torsdags, och de som Ă„kte med dĂ„ fick ju gĂ„vor. Vi fick en försening, sĂ€ger Sten Andersson skĂ€mtsamt.