Regionen tyst om polisanmälan

Efter att kvinnan som blev polisanmäld för hot mot stadsarkitekten valde att låta sig intervjuas av Helagotland.se väljer regionen nu att inte kommentera polisutredningen vidare.

De omdebatterade lyktorna på Öster. Lilla bilden; Ethel Forsberg, samhällsbyggnadsdirektör.

De omdebatterade lyktorna på Öster. Lilla bilden; Ethel Forsberg, samhällsbyggnadsdirektör.

Foto: Dennis Pettersson/Henrik Radhe

Lyktbråket2015-09-29 18:15

Det blev folkstorm efter artikeln om Mats Alyhrs lyktor på Kung Magnus väg som måste plockas ner eftersom de saknar bygglov. En av många som kommenterade nyheten i sociala medier var Anne Elfström, som sedan polisanmäldes av Region Gotland för ett av sina inlägg. Hon är själv anställd inom regionen.

– Jag är inte bekant med kvinnan, säger Ethel Forsberg, samhällsbyggnadsdirektör, på frågan om hon visste att Anne Elfström var anställd av regionen.

Hade du agerat annorlunda om du vetat det, kanske tagit kontakt med henne innan du polisanmälde?

– Jag vill inte kommentera det här nu. Vi har anmält och det pågår en polisutredning.

Inte heller stadsarkitekten, som är den som det misstänkta hotet riktades mot, vill kommentera det ytterligare.

– I ett senare skede kanske. Men inte nu, säger Christian Hegardt.

När polisanmälan gjordes skrev Ethel Forsberg i ett pressmeddelande:

– Det gör mig rädd att så många tycks anse att tillämpning av lagar ska vara godtycklig och att hot om repressalier mot tjänstemän framförs offentligt till applåder.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om