Det var i höstas som krögarparet Rickard och Lotta Hasselblad gick ut med beskedet att de ska sÀlja sin verksamhet Smakrike i Ljugarn. Sedan dess har det funnits nÄgra intressenter pÄ verksamheten, som legat pÄ marknaden för 18 miljoner kronor. Enligt Rickard Hasselblad har det varit nÀra en försÀljning under vÄren, men ju nÀrmare sommaren man kommit har de varit tvungna att ta ett beslut inför stundande sÀsong.
â Vi kommer att fortsĂ€tta att driva hotelldelen sjĂ€lva den hĂ€r sommaren. Men vi har bestĂ€mt oss för att arrendera ut restaurangen, sĂ€ger Rickard Hasselblad.
Det blir ett gÀng pÄ tre personer som tillsammans ska driva restaurangen i sommar. De har bett om att inte gÄ ut med sina namn Àn, men lÄter hÀlsa att det kommer att bli nÄgot "annorlunda" Àn vad besökarna till Smakrike Àr vana vid:
â Vi tror att det kommer att bli jĂ€ttebra och jag tror att gĂ€ster och andra i Ljugarn kommer kĂ€nna att det Ă€r spĂ€nnande, sĂ€ger en av dem.
Gemensamt för krögartrion Àr att de har nÀra koppling till bÄde Ljugarn och Smakrike sedan en lÀngre tid tillbaka.
â Vi vill kalla konceptet "inbjudande, tillgĂ€ngligt och lite festligt". Vi Ă€r lite hemlighetsfulla dĂ„ alla detaljer inte riktigt Ă€r pĂ„ plats Ă€n. Men vi kommer att berĂ€tta mer i god tid innan sommaren, sĂ€ger han.
Det relativt annorlunda konceptet jÀmfört med tidigare Àr nÄgot som passar de nuvarande Àgarna.
â Det har nĂ€stan varit ett krav. De kommer att göra nĂ„got "eget" av krogen i sommar och det Ă€r bara roligt och bra pĂ„ alla sĂ€tt och vis. Det skulle vara skönt att se att det gĂ„r att göra saker pĂ„ ett annat sĂ€tt. Man mĂ„ste inte göra precis som vi, sĂ€ger Rickard Hasselblad.
Sedan försÀljningen blev kÀnd har paret i intervjuer sagt att de redan förra sommaren bestÀmde sig för att ta en riktig sommarsemester för första gÄngen pÄ mÄnga Är. Trots att Smakrike inte har blivit sÄlt kommer det löftet att hÄllas, sÀger Rickard Hasselblad.
â Vi ska driva sjĂ€lva boendedelen och dĂ€r kommer alla Ă„terkommande gĂ€ster att kĂ€nna igen sig. Men vi kommer att ha anstĂ€llda som sköter det dagliga sĂ„ det blir arbete pĂ„ ett helt annat sĂ€tt i Ă„r. Jag tror att det kommer att bli en jĂ€ttebra krog hĂ€r i sommar â som vi sjĂ€lva inte behöver tĂ€nka pĂ„.
Och han har goda förhoppningar om en försÀljning av Smakrike, kanske redan i Är.
â Vem vet, det kanske dyker upp nya intressenter efter den hĂ€r sommaren. Jag tror pĂ„ en försĂ€ljning till nĂ€sta sĂ€song, sĂ€ger Rickard Hasselblad.