Kyrkostyrelsens arbetsutskott beslutade i maj om fördelning av kyrkoantikvarisk ersättning mellan stiften. Det blev ett lägre belopp till Gotland, 18,1 miljoner kronor, vilket motsvarar 60 procent av det sökta beloppet på knappt 30 miljoner.
Nu är det klart mellan vilka kyrkor pengarna fördelas, och hur.
– Tak och skal går först. Det är ingen mening med att åtgärda invändigt om taket inte är helt, säger stiftsantikvarie Rebecka Svensson.
Störst behov, när det gäller tak- och fasadrenovering, har Bunge kyrka. Där har Samfälligheten Gotlands kyrkor sökt 2,3 miljoner kronor och beviljats 1,5 miljoner för fasaden.
Fardhem kyrka ska renoveras invändigt. I Fårö kyrka ska fönster och dörrar renoveras. I Ganthems kyrka ska träinventarier och dopfunt konserveras och i Gothem ska en handikappramp byggas. 1,5 miljoner går till tjärstrykning av tak och tornhuvud av flera kyrkor.
Dessutom ska tornspirorna i Barlingbo, Burs, Ardre, Guldrupe, Viklau och Gammelgarn kyrkor bytas ut – så snart lämpligt kärnvirke hittas.
– De är rötskadade och dåliga, om någon har bra virke att sälja får de gärna höra av sig, säger Rebecka Svensson.
Störst skillnad kommer de kyrkoantikvariska pengarna att göra i Stenkyrka, där kyrkan för närvarande är stängd på grund av mögel.
– Förra året fick de pengar för att åtgärda taket. Nu får de för invändiga åtgärder, säger Rebecka Svensson.
Mögelsanering, invändig konservering och restaurering av bland annat orgel, dopfunt och kyrkotextilier ska förhoppningsvis göra att kyrkan kan återöppnas igen.