Wennblad: "700 kronor per bad är väldigt mycket pengar"

Regionen betalar 2,25 miljoner kronor per år för att allmänheten ska kunna bada i Kustparksbadet i Fårösund. Moderaten Peter Wennblad är kritisk: "Region Gotland betalar 700 kronor – för varje dopp i bassängen".

Kustparksbadet i Fårösund.

Kustparksbadet i Fårösund.

Foto: Henrik Radhe/arkiv

kustparksbadet2018-03-25 17:35

I onsdags beslutade regionstyrelsen om ett tioårigt avtal, på totalt 22,5 miljoner kronor, med Gotlands Idrottscenter AB som leverantör av bad- och idrottsverksamheten i Fårösund.

LÄS MER: Framtiden tryggad för badet i Fårösund

Politikern Peter Wennblad (M) uttrycker sin skepsis på sin Facebook-sida:

"I dagsläget är det ungefär 3 300 personer som badar på Kustparksbadet varje år. Det innebär att regionen nu betalar 700 kronor för varje besök på badet. 2 800 kronor för en familj på två vuxna och två barn. Det är mer än vad det hade kostat att sätta familjen i en taxi tur och retur Fårösund-Visby.

Man kan tycka att detta är ett rimligt pris för att Fårösundsborna ska slippa ta bilen när de vill bada. Man kan tycka att det är det bästa sättet att använda 22,5 miljoner kronor. Jag nöjer mig med att säga att jag är jävligt skeptisk."

När Helagotland.se ringer upp Peter Wennblad är han inte intresserad av att utveckla sitt resonemang vidare.

– Jag har inte varit med och fattat beslutet. Det där är min personliga uppfattning som jag torgfört på Facebook, jag är inte jättesugen på att göra något mer än att torgföra min skepsis där.

När det gäller själva beslutet hänvisar han till Moderaternas gruppledare Anna Hrdlicka.

– Jag tycker att 700 kronor per bad är väldigt mycket pengar, säger Peter Wennblad.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om