Destination Gotland skickade ut information om förändringen redan för flera månader sedan, och sedan den 3 september går det inte längre att betala med kontanter i Destination Gotlands terminaler i Nynäshamn och Oskarshamn. Bolagets vice vd Henrik Cars säger att det är ett beslut som ligger i tiden.
– Det är fler och fler som gör likadant, bland annat flera banker och busstrafiken i Stockholm. Vi resonerade som så att det är allt färre som betalar kontant, och tar man bort kontanthanteringen så skapar man även en säkrare arbetsplats, säger han.
Henrik Cars berättar att det har varit några som velat betala med kontanter sedan man valde att slopa dem. Han säger även att han har full förståelse för dem, oftast äldre, som känner sig diskriminerade av beslutet.
– Ja, jag har förståelse för den reaktionen, absolut. Det är jättetråkigt om någon fått problem i och med det här, men vi anser att det är jätteviktigt att ha en trygg arbetsplats, och det råder ingen tvekan om att det blir säkrare att sitta själv i kassan om man inte har kontanter.
Än så länge går det dock fortfarande att betala med kontanter på terminalen i Visby.
– Vi har upplevt att det är fler som använder kontanter i Visby, så där finns fortfarande möjligheten till kontantbetalning kvar. Det är dock i ett övergångsskede, så det kommer ju att försvinna även där så småningom, jag vet bara inte när.