Cementa bekostar vattenverk

Tingstäde träsks in- och utflöden kommer att påverkas till mycket liten del, med cirka en procent, anser Cementa som också är villig att bekosta ett vattenverk.

Foto: Simon Paulin

KALKINDUSTRIN (GA)2019-02-19 12:48

Det framgår av ett svar på de yttranden som olika myndigheter och enskilda gjort angående Cementas ansökan om att få utöka sina kalkstensbrytning på File hajdar.

I sitt svar hävdar bolaget att botten på Tingstäde träsk är mycket tät. De påstår att in- och utflöden till och från Tingstäde träsk utgörs till mycket liten del, cirka en procent, av grundvatten som tränger upp eller ner genom sjöbotten.

Risken för att Tingstäde träsk, som försörjer Visby till 50 procent med dricksvatten under sommaren, ska dräneras är en av de frågor som regionens olika förvaltningar samt länsstyrelsen pekat på i sina yttranden. Man kräver att Cementa ska lämna garantier på att en utökad brytning kommer att orsaka negativ påverkan på Tingstäde träsk.

Påverkan på regionens brunnar som förser Slite med dricksvatten är en annan fråga som regionen vill ha belyst. Cementa säger att det rör sig om att regionen kan behöva minska sitt uttag av vatten med 8 000 kubikmeter i sina brunnar under sommaren. Som kompensation erbjuder sig bolaget att upplåta Spillingsdammen som ytvattentäkt och bekosta ett vattenverk. Det skulle ge ett tillskott på 300 000 kubikmeter råvatten.

När det gäller Natura 2000 och dess skyddsvärda natur presenterar bolaget åtgärdsplaner för väddnätfjäril, apollofjäril, svartfläckig blåvinge och nipsippa.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om