I dag kliver Gotland in i TV-pucken

Team Gotland hämtar inspiration från Islands fotbollslandslag när man åker till Åmål för gruppspel i TV-pucken.

Foto: Mattias Karlsson

Ishockey2016-09-09 13:41

Gotland har inte samma förutsättningar som många andra distrikt.Därför ska man praktiskt taget inte ha något att hämta, men när det kommer till idrott finns alltid chansen att överraska.

Det hoppas årets Tv-pucklag att göra.

– Det är ett härligt gäng som känner varandra väl, säger Roger Ronsten.

– De här killarna har kört ihop ett år nu så det här är väl avslutningen om vi inte kvalificerar oss till Malmö där nästa omgång spelas, fortsätter han.

Under sommaren har de drillats hårt av fystränaren Jessica Hermansson och uppslutningen har varit stor.

I första matchen som går av stapeln redan i eftermiddag står Örebro för motståndet.

– Vi har tre jämna femmor och ett starkt kollektiv, men spelarna måste göra sitt livs bästa i varje match och i varje byte om vi ska kunna rubba de här lagen, säger tränaren Michael Elmnert.

Det är den krassa verkligheten för Gotland när det kommer till TV-pucken.

– Vi vet att vi slår ur underläge. Men, se på Island i fotbolls-EM, kan dom så kan vi, säger Roger Ronsten.

I Gotlands grupp finns förutom Örebro även Blekinge, Bohuslän/Dalsland, Södermanland och Västergötland.

– Vi vet ju inget om motståndet, men störst chans känns det som vi ska ha mot Bohuslän/Dalsland. Men gör spelarna bara sitt bästa så är vi nöjda, resultaten är inte viktigt, säger Michael Elmnert.

Team Gotlands premiär mot Örebro kan du följa du live här med start klockan 15.

Team Gotland 2016

Målvakter: Joel Harlevi, Noel Sundvall, Christian Van Den Bosch.

Backar: Rasmus Adman, Gustav Andersson, Gustaf Lundin, Hannes Gråberg, Emil Ronsten, Johannes Larsson.

Forwards/Centrar: Emrik Söderström, Linus Stillman, Jesper Van Den Bousch, Alex Lindh, Isak Roswall, Emil Ewen, Wilhelm Karlsson, Filip Hägglund, Adam Andersson, Adam Lingström, David Hermansson.

Ledare: Michael Elmnert, Johan Andersson, Roger Ronsten, Fredrik Hermansson, Niclas Adman, Anders Grönlund, Kenth Lindgren.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om