65 millimeter pĂ„ ett dygn – ovĂ€dret fortsĂ€tter

65 millimeter. SÄ mycket nederbörd föll som mest pÄ en plats under det senaste dygnet, enligt preliminÀra data frÄn SMHI.
–Nederbörden kommer hĂ€nga kvar under söndagen, sĂ€ger Linus Karlsson, meteorolog pĂ„ SMHI.

65 millimeter nederbörd föll pÄ vissa hÄll mellan lördag och söndag. Arkivbild.

65 millimeter nederbörd föll pÄ vissa hÄll mellan lördag och söndag. Arkivbild.

Foto: Mats Andersson/ TT

VĂ€der2023-11-05 08:24

PÄ lördagen gick SMHI ut med flera varningar om höga flöden till följd av regn och snö. Och det blev som befarat. I de omrÄden dÀr SMHI utfÀrdade varningar var det stora nederbördsmÀngder, enligt Linus Karlsson.

– LĂ€ngs med kustlandet ser vi att det varit en varierad nederbördsform dĂ€r det kommit bĂ„de regn och snö.

Enligt preliminĂ€ra data frĂ„n SMHI var LövĂ„nger, mellan UmeĂ„ och SkellefteĂ„, vĂ€rst drabbat. DĂ€r kom 65,2 millimeter. Nora Östanö ovanför HĂ€rnösand var nĂ€st vĂ€rst drabbat; 60,7 millimeter.

– Jag misstĂ€nker att det har varit ganska sĂ„ blött, för en del nederbörd har fallit som regn ocksĂ„, sĂ€ger Linus Karlsson.

"MÄnga vattenskadade hus"

RÀddningstjÀnsten i Sundsvall, TimrÄ och HÀrnösand hade ett anstrÀngt lÀge under gÄrdagen till följd av nederbörden. Mellan 15-tiden pÄ eftermiddagen och midnatt var det som vÀrst.

– Vi hade vĂ€l totalt ett 40-tal hĂ€ndelser som vi var involverade i, sĂ€ger Niclas von Essen, vakthavande befĂ€l vid rĂ€ddningstjĂ€nsten Mittnorrland.

Han fortsÀtter:

– Det Ă€r mĂ„nga vattenskadade hus i HĂ€rnösandsomrĂ„det, men jag törs inte uppskatta exakt hur mĂ„nga.

För att hinna med prioriterades samhÀllsviktig infrastruktur som elcentraler och dricksvattenintag. Villor och andra privatÀgda fastigheter fick stÄ tillbaka. PÄ söndagsnatten och morgonen har man inte tagit emot nya larm relaterat till höga flöden.

– Men jag misstĂ€nker att larmen till oss kommer öka nu nĂ€r folk vaknar och börjar titta vad som hĂ€nt med deras hus, sĂ€ger Niclas von Essen, vid 9-tiden pĂ„ morgonen.

FortsÀtter pÄ söndagen

Det lĂ„gtryck som under gĂ„rdagen rörde sig över Östersjön har tagit sig norrut, över Bottenhavet och ger nederbörd i framför allt Norrbotten.

– Det kommer hĂ€nga kvar under söndagen, allra lĂ€ngst i norr. Vindarna har mojnat under natten, sĂ„ det kommer inte vara lika blĂ„sigt som i gĂ„r, sĂ€ger Linus Karlsson pĂ„ SMHI.

Nederbörden under söndagen vÀntas ligga runt fem millimeter, men lokalt kan det bli uppemot en decimeter.

– Vid kusten övergĂ„r snön i regn och det kommer bli betydligt blötare, sĂ€ger Linus Karlsson.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!