"FolkhÀlsomyndigheten anser att det finns skÀl att rekommendera gravida att vara extra försiktiga, i synnerhet mot slutet av graviditeten och inför förlossningen. En luftvÀgsinfektion i sen graviditet kan innebÀra risker för kvinnan", skriver myndigheten.
Gravida med riskfaktorer som fetma, diabetes eller högt blodtryck bör vara extra försiktiga. Dessa personer bör rÄdgöra med sin barnmorska eller lÀkare och begrÀnsa sina sociala kontakter utanför hemmet, lyder rÄdet.
Anders Tegnell, statsepidemiolog pÄ FolkhÀlsomyndigheten, sÀger pÄ en presskonferens att rekommendationen görs med anledning av att man fÄtt rapporter om att ett antal gravida kvinnor med covid-19 behövt vÄrdas pÄ IVA.
Enligt myndigheten har gravida dock generellt inte en högre risk Àn andra att bli svÄrt sjuka av covid-19.
ââDet finns möjligen en viss ökad risk för gravida att bli allvarliga sjuka, den Ă€r vĂ€ldigt liten och det Ă€r vĂ€ldigt fĂ„ fall vi pratar om. Vi har ocksĂ„ stĂ€llt frĂ„gan till mĂ„nga lĂ€nder som har vĂ€ldigt mĂ„nga mer fall Ă€n vi och de ser ingenting. Det gör att vi kĂ€nner oss rĂ€tt trygga, sĂ€ger Tegnell.