Larmet inkom vid 02.47 och nÀr polis kom till platsen kunde man hitta flera hÄl i bussen frÄn kulor.
ââDet Ă€r tur att ingen blev trĂ€ffad. Det var ett tiotal personer pĂ„ bussen plus chauffören och ingen trĂ€ffades, nĂ„gon har fĂ„tt glassplitter pĂ„ sig bara, sĂ€ger Mikael Pettersson, vakthavande befĂ€l vid Stockholmspolisen, strax efter hĂ€ndelsen.
Bussen besköts under fÀrd vid Hallonbergens centrum.
ââVi Ă€r inte sĂ€kra pĂ„ att bussen var sjĂ€lva mĂ„let för skotten, sĂ€ger polisens presstalesperson Ola Ăsterling till TT vid 05-tiden.
Enligt vittnen sköts flera skott i snabb följd och dÀrefter ska en eller flera skyttar ha flytt frÄn platsen.
ââDet Ă€r lite spretiga uppgifter om det var nĂ„gon pĂ„ bussen som sĂ„g skytten eller inte, men det verkar som om det handlar om tvĂ„ skyttar, sĂ€ger Mikael Pettersson.
ââVi har identifierat samtliga pĂ„ bussen och ska kolla vad de har i sitt bagage och om nĂ„n av dem Ă€r mer eftersökt av kriminella Ă€n de andra, sĂ€ger Mikael Pettersson.
Polisen utreder hÀndelsen som mordförsök.