ââDet finns en man i 55-Ă„rsĂ„ldern som Ă€r misstĂ€nkt för de hĂ€r brotten. Han Ă€r inte frihetsberövad lĂ€ngre, han har varit det, sĂ€ger Towe HĂ€gg, presstalesperson vid polisen.
Polisen vill inte ge nÄgra detaljer om mannen var pÄ platsen nÀr hÀndelsen intrÀffade eller om han har nÄgon koppling till hÀstarna.
En man och en kvinna i 70-ÄrsÄldern skadades allvarligt nÀr de blev pÄsprungna av hÀstarna. En av dem bedöms nu ha livshotande skador.
ââI gĂ„r beskrevs det som allvarligt. I dag sĂ€ger vĂ„rden att det bĂ„de Ă€r allvarligt och livshotande. Det Ă€r nog en allvarligt och en livshotande. SkadelĂ€get har förĂ€ndrats för en av dem, sĂ€ger HĂ€gg pĂ„ söndagen.
Det var fem hÀstar utan ryttare som började skena vid halv fyra pÄ lördagseftermiddagen och en mÀngd personer larmade polisen.
ââDe har sprungit Ă„t olika hĂ„ll. Folk fick kasta sig undan nĂ€r hĂ€starna kom, sade polisens presstalesperson Per Fahlström i lördags.
Utöver de tvÄ personer som nu vÄrdas pÄ sjukhus finns ytterligare tvÄ andra brottsoffer. En personbil fick ocksÄ skador nÀr en hÀst sprang in i den pÄ DjurgÄrdsvÀgen.
TvÄ av hÀstarna som slitit sig fÄngades snabbt in och de resterande tre kunde tas om hand en stund senare pÄ GÀrdet, ett stenkast bort, enligt polisen. En av dem hade fÄtt lindriga skador i ett ben. Polisen hade pÄ söndagen ingen information om vad som hÀnt med hÀstarna efter hÀndelsen.
Polisens utredning fortgÄr med bland annat vittnesmÄl med personer som befann sig pÄ platsen.