NödstÀlld fick hjÀlpande hand

I dag fylls öns kuster av sportfiskare i en stor fisketĂ€vling. Nu varnar erfarna fiskare för den förrĂ€diska pallkanten. SĂ„ sent som förra veckan var en ung man nĂ€ra mista livet.

RÀddade liv. Göran Persson lyckades frÄn pallkanten nÄ ut till den nödstÀllda killen, som var ytterst nÀra att sjunka.FOTO: HENRIK RADHE

RÀddade liv. Göran Persson lyckades frÄn pallkanten nÄ ut till den nödstÀllda killen, som var ytterst nÀra att sjunka.FOTO: HENRIK RADHE

Foto: Henrik Radhe

Hall-Hangvar2012-04-21 04:00

I dag deltar ett stort antal sportfiskare i den Ă„rliga tĂ€vlingen ÖringtrĂ€ffen, som har hela öns kust som tĂ€vlingsomrĂ„de. Gotland har snabbt blivit ett populĂ€rt resmĂ„l för sportfiskare pĂ„ jakt efter den gotlĂ€ndska vilda havsöringen.

GotlĂ€nningarna Göran Persson och Åke Stenberg har fiskat ihop i 25 Ă„r.

I förra veckan var de pÄ sitt favoritstÀlle mellan Hall och Hangvar. Temperaturen var bara tre grader i havet och nÄgon fisk hade det inte blivit. Innan de for hem tog de en fika pÄ stranden. De bestÀmde sig sedan för att ta nÄgra kast till. Det skulle visa sig bli ett livsavgörande beslut.

En bil kör plötsligt ner pÄ en skogsvÀg en bit bort och tvÄ killar kliver ut i vattnet med vadarbyxor.

- Jag gick ut pĂ„ pallkanten, men nĂ€r jag tittade dit sĂ„g jag en av dem försvinna ut pĂ„ djupt vatten, sĂ€ger Åke Stenberg.

Åke ropade pĂ„ Göran, som sprang mot den nödstĂ€llde.

- DĂ„ sĂ„g jag bara en hĂ„v som stack upp, berĂ€ttar Göran Persson.


Tung som bly
Platsen som ligger mycket otillgÀngligt till delas av pallkanten till en mindre vik. I skrevan i mitten Àr det flera meter djupt. HÀr hade den 23-Äriga killen halkat.

Medan Göran sprang hörde han rop pÄ hjÀlp.

- Killen var panikslagen och höll pĂ„ att sjunka. Jag fick tag i hans arm i sista sekunden. Han var vĂ€ck, vi fick bogsera in honom till stranden, sĂ€ger Göran Persson.

Åke försökte prata med den blöta och nedkylda killen som skakade dĂ€r han satt pĂ„ stranden. Han hade lyckats sparka av sig sina vadarbyxor. De och resten av fiskeutrustningen lĂ„g kvar pĂ„ bottnen.

Under tiden sprang Göran efter fiskarens kompis, som inte sett nÄgot av vad som hÀnt, och bad honom starta bilen.


VĂ€rmande bil
- Sedan tog jag killen pĂ„ ryggen och bar honom till bilen. Han kunde inte gĂ„ och vĂ€gde bly, sĂ€ger Göran Persson.

BĂ„de Göran och Åke Ă€r sĂ€kra, hade de inte stannat kvar för att ta de dĂ€r sista kasten hade killen drunknat. Och bara turen gjorde att Göran inte befann sig lĂ€ngre bort.


PÄverkade
- Hade han sjunkit framför ögonen pĂ„ oss hade vi fĂ„tt leva med den bilden. Det Ă€r klart man tĂ€nkte pĂ„ det nĂ€r man gick och la sig pĂ„ kvĂ€llen, sĂ€ger Åke Stenberg.

Än i dag Ă€r de bĂ„da fiskekompisarna berörda av vad som hĂ€nde. Allt oftare möter de gĂ€stande sportfiskare, inte bara frĂ„n Sverige.

- Alla kĂ€nner inte till stĂ€llena. Pallkanter och undervattenströmmar Ă€r förrĂ€diska, sĂ€ger Göran Persson, vis av egen erfarenhet.

SjĂ€lva anvĂ€nder Åke och Göran alltid flytvĂ€st nĂ€r de fiskar frĂ„n vadarbyxor, Ă€ven i lugna vatten. De fiskar tillsammans och har alltid koll pĂ„ varandra.

Vet man bara vad man pysslar med finns ingen anledning att vara rÀdd.

- Man mĂ„ste vara försiktig. NĂ€r det Ă€r sĂ„ kallt gĂ„r det fort, dĂ„ kommer chocken.

Gotland har nÀra 80 mil kust. PÄ mÄnga stÀllen utgör pallkanten en skarp grÀns mellan grunt och djupt vatten.

Hamnar man i vattnet utanför kanten kan det vara svÄrt att ta sig tillbaka igen.

Försök simma i sidled ut ur strömmen, sedan kan du ta dig in mot land.

KÀmpa inte emot om du inte orkar, utan följ med strömmen och flyt pÄ rygg samtidigt som du viftar med armarna och pÄkallar uppmÀrksamhet genom att ropa "HjÀlp".

BehÄll lugnet och fÄ inte panik. AnvÀnd flytvÀst.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!
LĂ€s mer om