Fler lever med skyddade personuppgifter

Antalet personer ssom lever med skyddade personuppgifter fortsätter att öka i Sverige. Majoriteten är kvinnor.

Gotland/fastland2016-04-21 05:15

Förra året hade mer än 14 500 svenskar skyddade personuppgifter. På fem år är det en ökning med över 2 000 personer, en del beror på att befolkningen har ökat, men Skatteverket ser även att fler har behov av sekretess.

– Vi ser att personer som inte tidigare behövt skyddade uppgifter nu kan behöva det, säger Ingegerd Widell, som är verksamhetsutvecklare och arbetar med folkbokföring på Skatteverket.

LÄS MER: Hon levde med skyddad identitet på Gotland

En ny grupp, som utsätts för hot på grund av deras yrkesutövning, märks i Skatteverkets register.

– Det handlar ofta om åklagare, poliser med flera som utsätts för otrevligheter. Helt enkelt rättsvårdande myndigheter, säger Ingegerd Widell.

Fortfarande är det flest kvinnor som tvingas leva med skyddade personuppgifter. Enligt Ingegerd Widell är 60 procent av personerna just kvinnor, som ofta hotats av före detta partners.

– Sedan finns det alla varianter. Barn som hotat föräldrar, föräldrar som hotat barn, säger hon.

Det finns olika nivåer av sekretesskydd och i varje fall gör Skatteverket en bedömning i fall skyddade uppgifter skulle ha effekt. Dessutom bör det finnas något som styrker ett hot, exempelvis att den utsatte haft kontakt med polis, socialtjänst eller en kvinnojour.

– Det är ett ganska stort ingrepp i ens vardag om man får skyddade uppgifter, förklarar Ingegerd Widell.

Skyddade personuppgifter

Det finns olika nivåer av skyddade uppgifter: sekretessmarkering, kvarskrivning och fingerade personuppgifter.

Sekretessmarkering gör det svårare för andra att ta del av personuppgifterna i folkbokföringen. Det innebär att Skatteverket inte får lämna ut personuppgifterna utan tillstånd och säkerhetskontroll.

Kvarskrivning betyder hemlig adress. I praktiken innebär det att den verkliga bostadsorten inte framgår av folkbokföringsregistret och därmed inte heller sprids till andra myndigheter. Post skickas till Skatteverket.

Fingerade personuppgifter är mycket ovanligt och beslutas av polismyndigheten. Det är för närvarande endast 20-30 svenskar som har det.

2015 hade 14 503 personer skyddade personuppgifter. Motsvarande siffra i Stockholm/Gotland var 4 395.

2010 hade 12 420 personer skyddade personuppgifter. Motsvarande siffra i Stockholm/Gotland var 3 999.

Källa: Skatteverket

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om