xx

Gotland2009-02-18 04:00
Högskolan på Gotland gjorde en rekordvinst på 9,5 miljoner kronor under 2008.
Omsättningen var 184 miljoner kronor.
Drygt 6 400 studenter var registrerade på någon av högskolans kurser eller program. Så många elever har aldrig tidigare utbildats.
- Det här betyder oerhört mycket för framtiden. Det innebär att högskolan har en stabil ekonomisk grund och kan fortsätta det spännande utvecklingsarbete som nu pågår, säger tf rektor Karin Bengtsson.
Under 2008 har högskolan också utfärdat fler examina och haft fler in- och utresande studenter i internationella utbyten än någonsin tidigare.
Högskolans inkomst baseras på hur många elever skolan har och hur bra deras resultat blir.
Det är bland annat kurser i ledarskap, juridik och speldesign som lockat många studenter.
Prognosen för kommande år visar att studenttillströmningen fortsätter att vara hög. Det är en markant höjning av antalet sökande till vårens kurser. Lågkonjunkturen bidrar till att fler väljer att utbilda sig.
- I vårt budgetunderlag till regeringen begär vi 200 nya studieplatser redan nästa år och totalt 600 nya platser fram till och med 2012, säger Karin Bengtsson.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om