WEBB-TV: Kinnaman om barnsexhandel

I juli besökte Hollywoodstjärnan Joel Kinnaman Gotland. Inför besöket fick Helagotland.se en exklusiv intervju om han nya engagemang i Ecpat. Nu har Joel Kinnaman också spelat in en film om detta.

Foto: Scanpix

Gotland2014-08-20 07:27

Intervju från 31 juli, helagotland.se

Hollywoodstjärnan Joel Kinnaman kommer till Gotland på lördag för sitt nya uppdrag som Ecpatambassadör. I en exklusiv intervju med Helagotland.se berättar han för första gången om sitt engagemang för barns rättigheter. Dessutom om en magisk semester på Gotland. "En av världens vackraste platser", konstaterar han.

I Sverige slog han igenom stort med filmerna om polisen Johan Falk och Jens Lapidus "Snabba Cash". Efter roller i storfilmer och tv-serier som "Robocop" , "Safe House" och "The Killing" har skådespelaren Joel Kinnaman lyckats med det svåra att bygga sig ett namn i Hollywood. Uppmärksamheten är stor, liksom mediatrycket. Alla vill ha en bit av den nya svenska stjärnan.

Men när Ecpats svenska generalsekreterare, gotlänningen Anders L. Pettersson, skickade mejlet med en fråga om han ville bli ambassadör för organisationen behövde han inte fundera särskilt länge.

– Jag tänker att om jag kan använda lite av överskottet av all uppmärksamhet jag får och ge Ecpat draghjälp så är det självklart. Jag kände till organisationen och deras viktiga arbete sedan tidigare, säger han.

Ecpat arbetar mot trafficking och barnsexhandel, tunga ämnen som berör. På lördag anordnar Ecpat tillsammans med Visby GK golftävlingen "Ett slag mot barnsexhandel". Joel Kinnaman kommer medverka på galamiddagen i Kultudralen , hans första framträdande som ambassadör. Det här är också första intervjun han ger om sitt nya engagemang.

– Jag har en enorm respekt för alla som berörs av de här frågorna. Offren, poliserna och andra som engagerar sig. Jag har läst på en del och det är... det är tungt bara att läsa om. Jag tror alla förfasas, blir ursinniga, över att detta finns och händer, säger Joel Kinnaman.

– Om jag kan hjälpa till på något sätt så gör jag det.

Golftävlingen på dagen kommer han dock att avstå.

– Ja, det är nog bäst. Det vore en fara för allmänheten att släppa ut mig på en golfbana, säger han och skrattar.

Just nu går karriären som på räls för Joel Kinnaman. På fredagen släpps den fjärde och sista säsongen av kritikerrosade "The Killing" på Netflix där han har en av huvudrollerna.

Och klivet uppåt på stegen innebär att han inte behöver jobba lika mycket.

– Jag har kommit upp en nivå tack vare Robocop och "The Killing" och kan vara mer selektiv med vad jag gör. Nu har jag varit ledig och hemma i Sverige i en och en halv månad, och jag börjar nog inte jobba igen förrän i höst.

Bor du i Sverige eller i Hollywood?

– Jag arbetar i Hollywood, men när jag är ledig är jag gärna hemma. Jag saknade Sverige och trivs här.

Vad blir ditt nästa filmprojekt?

– Det är inte riktigt klart ännu. Det finns tre projekt just nu, men finansieringen är inte löst än. Det ser väl ut som att de blir av, men innan allt är klart går det inte att snacka om det. Men det blir antagligen till hösten.

Gotlandsbesöket på lördag blir inte det första för Joel Kinnaman. Han har varit här flera gånger och konstaterar:

– Det är utan tvekan en av världens vackraste platser. Jag tycker mycket om Gotland och ser fram emot att komma dit igen.

Han har ett minne från Gotland som betyder extra mycket.

– Jag var kanske fyra-fem år när jag åkte dit på semester med min mamma. Vi cyklade runt på ön och det var väldigt speciellt för mig. Det är något jag gärna tänker tillbaka på.

Tävlingen "Ett slag mot barnsexhandel" hålls på Kronholmen på lördag. Allt överskott går oavkortat till Ecpat.

Namn: Joel Kinnaman.

Ålder: 34.

Bor: Stockholm och Hollywood.

Filmer och tv-serier i urval: "Snabba Cash", "Arn" , "Den osynlige", "Johan Falk", "Robocop" , "Safe house", "The Killing".

Aktuell: Besöker Gotland på lördag som ny ambassadör för Ecpat Sverige.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om