"Vi måste stå oss i konkurrensen"

Idag fick de anställda på Gotlandsbrödet beskedet om att verksamheten skall flytta från Tingstäde till Saue i Estland.

Foto: Fotograf saknas!

Gotland2012-03-07 14:06

Tina Westberg är platschef i Tingstäde och bekräftar uppgiften om att Gotlandsbrödet i Tingstäde läggs ner. Företaget har idag 27 anställda .

- De har fått erbjudande om att följa med till Estland i en verksamhetsövergång och vara med och starta den nya fabriken.

Är det några som nappat på det?

- Vi har nog några stycken som flaggat för att de vill följa med. I varje fall i en övergångsfas.

Vad händer med resten?

- Först skall vi ju ha mbl-förhandlingar, därefter förhandlingar med facket och sedan väntar eventuella uppsägningar. Vi försöker med alla medel sätta in resurser för att hjälpa de anställda.

 Hur tog de beskedet?

- De har ju vetat om sedan nästan ett år tillbaka att det här var på gång. Men idag kom det slutgiltiga beskedet.

Tina Westberg förklarar att fabriken i Tingstäde tillsammans med fabriken i Fagersta flyttar för att kunna vara med och konkurrera om den internationella marknaden. Om det handlar om billigare arbetskraft, vill hon inte kommentera.

- Vi måste göra det här för att stå oss bättre i konkurrensen i den stora bake off-marknaden och satsa i de baltiska länderna.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om