Vattnet sprutade ut på vägen

Uppdaterad text 19:00: trädgårdar vattenfyllda och Evert Pettersson fick hela källaren vattenfylld.

Foto: Petra Jonsson

Gotland2013-03-14 14:34

Hör Evert Pettersson berätta om dramat»

Efter att en vattenledning brustit på Endre väg i Visby vid 12.30-tiden på torsdagen sprutade det ut vatten på vägen och i omkringliggande trädgårdar.  Sammanlagt fyra trädgårdar blev vattenfyllda, och i två fastigheter rann vattnet ner i källarna.
Evert Pettersson är en av de fastighetsägare som fick trädgården och hela källaren vattenfylld.
- Vattnet gick upp hit säger han och sträcker ut armen i axelhöjd vid källaringången.

Evert Pettersson larmade räddningstjänsten som kom och hjälpte till att pumpa upp vattnet ur källaren. 

- Det bara forsade ut vatten, säger brandmästare Henrik Johansson.

 Henrik Johansson berättar att det blev ett stort hål i marken där vattenledningen brustit. Eftersom tjälen inte gått ur marken rann inte vattnet undan, utan det svämmade över i flera av trädgårdarna i närheten.

- Vi har varit i två fastigheter och pumpat ur vattnet. De andra två fastigheterna klarade sig lyckligtvis undan skador på huset.

Efter att räddningstjänsten pumpat bort vattnet, ställdes avfuktare in i källarna. Henrik Johansson vet inte hur stora värden som gått förlorade.

- Det var inredda källare, så det kan nog ha varit en del som blivit förstört.

Läckan har lett till att fastigheterna i området har ett lägre vattentryck i sina kranar.

Tre fastigheter saknar vatten helt och region Gotland meddelar att boende kan hämta vatten på restaurang Allen i närheten.

Vattenläckan var lagad vid 17.15-tiden och de drabbade fastigheterna hade åter vatten i kranarna.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om