Gotland fylls just nu av semesterfirare. Av de som har råd att ta sig hit, och lägga pengar på att bo och äta. En undersökning gjord av Kantar Public på uppdrag av tidningen Arbetet visar att fem av hundra helt tvingats att ställa in sina semesterplaner i år. Var tredje, 33 procent, svarar att de har minskat omfattningen, eller valt ett billigare alternativ på grund av hög inflation och vikande ekonomi.
– Räntan har gått upp, elpriserna är åt helvete och maten dyr. Man är ju livrädd för elräkningarna i vinter, säger Alexander Dahl från Strängnäs, på semester med sin familj.
Ett boende centralt i Visby unnar de sig, även om de tänker på det ekonomiska läget.
– Semester är semester och då måste man få leva. Sedan får man hålla igen det övriga året.
När det gäller hur mycket pengar man kan avsätta för semester råder stor skillnad mellan arbetare och tjänstemän. Det visar en undersökning som SCB gjorde, på uppdrag av LO, under sommaren 2019: Bland arbetare hade varannan, 50 procent, gjort en semesterresa längre än en vecka. Bland mer välbetalda tjänstemän var motsvarande andel 70 procent.
För Annelie Cederlund märks årets semesterresa till Gotland av att hon nyligen köpt parhus i Stockholm, i lite dyrare nyproduktion.
– Vi äter mindre ute på restaurang och hemma oftare, och tar med oss picknick till stranden. Barnen vill man ändå kunna unna en glass eller leksak, säger hon och berättar att de just valt bort biljetter till ett kvällsevenemang – till förmån för att istället grilla där de bor.
Resan till Gotland fick Annelie Cederlund faktiskt till halva priset.
– Förra året när vi åkte hit kostade det 4 000 kronor och det tyckte vi var dyrt då. I år skulle det ha kostat 5 600 kronor, men vi var duktiga och hittade jättebra rabatt.
Att ta husvagnen till Gotland är ett förhållandevis billigt sätt att lösa boendet. Det menar Morgan Hjelm och Hanna Elfver som annars bor i radhus i Huddinge.
– Det kostar 2 500 kronor för en vecka. Vi har inte dragit in på så mycket, men är ganska ekonomiska i grunden, säger hon medan han berättar att det inte är dyrare att grilla utanför husvagnen än att äta middag hemma.
Sonen Filips högsta önskan är dessutom gratis, att få gå längs stranden vid havet.
Goda råd som det, att hitta ut i naturen, är gratis hos Sofia Cissis på turistbyrån.
– Det finns budgetalternativ och det går alltid att få ner kostnaden. Vi har drygt 150 naturreservat på Gotland. Där får man en fantastisk upplevelse, och vi har väldigt billig kollektivtrafik om man inte vill köra bil själv, säger hon och berättar att den fördelaktiga kronkursen för utlänningar märks i antalet besökare från många olika länder.
Gott om utländska besökare märks också hos länsmuseet på Strandgatan i Visby. Vissa utmärker sig lite extra, och får absolut valuta för entrébiljetten.
– För två veckor sedan hade jag två spanjorer. De kom när vi öppnade och när jag skulle stänga efter åtta timmar hittade jag frun nere i källaren. Hon undrade hur man hittar ut, säger Sara Wiktorsson i kassan.
En storsäljare den här sommaren är de olika stadsrundvandringar som erbjuds, till en kostnad som motsvarar en dagens lunch på restaurang. Ofta är de slutsålda redan dagen innan.
– Det finns så otroligt mycket roliga historier i den här stan att jag skulle kunna leta upp en ny att berätta varje dag. Jag är intresserad av historia och får dela glädje, galenskap och så klart ond bråd död, säger guiden Jeremy Hardy.