Utredningen tas upp igen

Åklagaren lade ned förundersökningen mot den man som hotat döda landshövding Cecilia Schelin Seidegård.
Men överåklagaren har öppnat ärendet igen.

Foto: Henrik Radhe

Gotland2013-06-17 07:05

Det var i mars som Cecilia Schelin Seidegård fick mejlet med dödshotet. Där fanns bland annat formuleringar om att hon borde avlivas. (Läs mejlet här)

Mannen är välkänd av myndigheterna och har förekommit i liknande fall tidigare.

– Jag känner att det får räcka nu. Det han skrev den här gången var förskräckligt och långt över gränsen. Någonstans måste man sätta ned foten och säga att det här går jag inte med på, det är inte okej, sade Cecilia Schelin Seidegård till helagotland.

Men åklagare vid Västerorts åklagarkammare lade ned förundersökningen med hänvisning till att det inte gick att bevisa brott, något som väckte viss förvåning.

Landshövdingen valde att överklaga till överåklagaren, som nu alltså enligt SR Gotland fattat beslut om att öppna förundersökningen igen.

Helagotland har varit i kontakt med mannen som skickat mejlet, och han hävdar att det inte alls rör sig om ett dödshot.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om