UPPDATERAD: Branden i Rute är släckt

Det har brunnit på flera ställen på Gotland idag.
– Säg åt folk att inte elda, de verkar ju inte klara av det, uppmanar Lars Lindberg, ledningoperatör vid räddningstjänsten.

Markbrand vid Gerugns i Rute.

Markbrand vid Gerugns i Rute.

Foto: Foto: Enderberg/läsarbild

Gotland2013-04-20 15:53

Tidigare idag släckte brandkåren från Hemse en markbrand i Stånga. Senare brann det både i Tofta och i Rute samtidigt.

Markbranden i Tofta var på en mindre yta om cirka 15 gånger 20 meter och kunde snabbt släckas.

Vid Gerugns i Rute pågick en svårare brand. När larmet kom strax före halv fyra uppskattades ytan till cirka en hektar. Elden spred sig till grannens åker och en lada var i riskzonen.

Göran Enderberg befann sig hos granne till fastigheten där det brann och berättar vid 16:30-tiden att branden är släckt.

– Det var som skulle elda lite ris bakom lagårn, berättar han.

Brandkåren från Fårösund fick kämpa en stund innan de fick kontroll över elden som spred sig i det torra fjolårsgräset. Ladan klarade sig utan skador.

Ledningsoperatör Lars Lindberg, räddningstjänsten, vill uppmana gotlänningarna att vara mer försiktiga vid eldning.

– Man måste iakta oerhörd försiktighet och absolut inte elda i onödan. Och i morgon ska det bli ännu torrare, säger han.

– Elden tämligen exloderar i det torra fjolårsgräset, fortsätter han.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om