Tung belastning på Destination Gotlands bokningssida inför påsken

Under ett par dagars tid har det varit hög belastning på Destination Gotlands bokningssida. Räkneverket på hemsidan gav dessutom felaktig information om köer på över 1 000 personer. 

Belastningen på Destination Gotlands hemsida har varit hög inför påsken.

Belastningen på Destination Gotlands hemsida har varit hög inför påsken.

Foto: Emil Lundberg

Gotland2025-04-08 15:30

Många som de senaste dagarna försökt boka färjeresor på Destination Gotlands hemsida kan ha upplevt svårigheter på grund av hög belastning på bokningssidan.

– Vi har haft en hög belastning under söndagen och måndagen vilket medfört kö i bokningen. Nu under tisdagen ser vi att det går ner något, säger Destination Gotlands marknadschef Adam Jacobsson.

undefined
På måndagkvällen fick kunder på Destination Gotland besked om att bokningskön var över 1 000 personer lång.

Under måndagen kunde kunder få besked om att de hade över 1 000 personer före sig i kö. Det var dock felaktig information som berodde på ett fel i räkneverket på hemsidan.

– Det har varit en felläsning i räkneverket och vi har nu nollställt det. Om kunderna har upplevt att det varit över 1 000 personer i kö före dem så har den verkliga siffran varit drygt 100.

undefined
Adam Jacobsson, Destination Gotland.

Adam Jacobsson menar att den här typen av hög belastning är ovanlig, men att det inträffar några gånger per år.

– Det här följer mönstret historiskt sett. Vissa dagar per år, däribland innan påsk, så har vi oftast ett väldigt högt bokningstryck. Och söndagar är den mest bokningsintensiva dagen i veckan, säger Adam Jacobsson.                                                                                                                                                

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!