Trafikverket storsatsar på ökad tillgänglighet

Trafikverket vill satsa när 25 miljoner kronor extra på Gotland fram till 2020. Hälften går till att tillgänglighetsanpassa kollektivtrafiken.

Foto: Fotograf saknas!

Gotland2016-04-18 06:15

Trafikverket har fått regeringens uppdrag att ta fram satsningar för att främja regional tillväxt och goda levnadsvillkor på Sveriges landsbygd. Pengar för 2016 finns redan. För 2017- 2019 har regeringen angivit ramar, men ännu inte fattat beslut.

SE GRAFIKEN i större format här>>

Totalt handlar det om cirka 400 miljoner kronor per år under fyra år.

På Gotland vill Trafikverket genomföra sju projekt.

– Vi har fått klartecken för allt vi sökte för, så Gotland har fått en väldigt bra utdelning, säger Annarella Löfblad på Trafikverket.

Tre av projekten genomförs för att öka tillgängligheten i kollektivtrafiken genom att tillgänglighetsanpassa 29 hållplatser.

På linje 10 som går från Visby via Klintehamn och Hemse till Burgsvik ska elva hållplatser åtgärdas. Längs linje 11 från Visby via Roma och Stånga till Burgsvik gäller det åtta hållplatser, och för linje 20 från Visby via Slite och Lärbro till Fårösund är det tio.

Att åtgärda hållplatserna beräknas kosta tolv miljoner kronor. 100 000 kronor satsas redan i år på linje 10.

– Vi kommer att anpassa hållplatseernas plattformar. De ska ha en viss höjd, vara taktilt markerade och ha rätt lutning, säger Annarella Löfblad och tillägger:

– Det finns lagkrav på att tillgänglighetsanpassa samhället. För Trafikverket är de här extra pengarna en bra möjlighet att göra satsningar på Gotland.

Ytterligare förbättringar vid hållplatserna, som att bygga eller förbättra väderskydd, är en fråga för Region Gotland.

Gotland får även pengar för beläggning av vägar och för att öka bärigheten. Två av projekten genomförs redan i år. Det gäller tre miljoner kronor för att få ny beläggning på Lännavägen i Slite. 500 000 kronor satsas på ny beläggning på väg 606 mellan Levide och Kulstäde i Vall.

På fem vägar görs insatser för att höja bärigheten. Mest pengar, tre miljoner kronor, läggs på länsväg 143 mellan Ardre och Ala. Dock inte förrän 2018.

2017 planeras två åtgärder. Det gäller vägen mellan Bräntings och Bunn i Lärbro, samt väg 604 mellan Isums i Väte och Björke kyrka.

2019 ska bärigheten höjas på väg 527 mellan Rone och Halor, samt på väg 614 mellan Hörsne och Vallstena.

I satsningen för att stärka möjligheterna till kollektivt resande på landsbygden ingår även pengar till underhåll av järnvägen. Från den potten har Gotland, av förklarliga skäl, inte fått några pengar alls.

Tillgänglighet

1997 antog riksdagen en lag om handikappanpassad kollektivtrafik. En uppföljning som gjordes 2013 visar dock att det finns mycket kvar att göra för att få bort alla hinder.

Branschorganisationen Svensk kollektivtrafik har antagit en vision med mål för vad som behövs inför en resa, information under resa, fordonens utformning och service efter resan.

Fakta: Svensk kollektivtrafik

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om