Trafikkaos efter försenade fĂ€rjor – polis fick ingripa

Söndagens försenade fÀrjor stÀllde inte bara till det för resenÀrerna. Under natten till mÄndagen fick polisen Äka ner till hamnen för att dirigera trafiken. "Det var haveri vid infarterna", sÀger stationsbefÀl Roger Nyd.

Under söndagen tvingades Destination Gotland stÀlla in tvÄ avgÄngar pÄ grund av hÄrda vindar, och flera avgÄngar försenades under mÄndagen pÄ grund av sent inkommande fÀrjor.

Under söndagen tvingades Destination Gotland stÀlla in tvÄ avgÄngar pÄ grund av hÄrda vindar, och flera avgÄngar försenades under mÄndagen pÄ grund av sent inkommande fÀrjor.

Foto: Joakim Nyberg

Gotland2021-08-16 19:15

PĂ„ söndagen fick Destination Gotland stĂ€lla in tvĂ„ avgĂ„ngar och Ă€nnu fler blev försenade pĂ„ grund av de kraftiga vindarna pĂ„ Östersjön. Under mĂ„ndagen blev det fortsatta förseningar bĂ„de pĂ„ NynĂ€s- och Oskarshamnslinjen. 

– Vi dras fortfarande under mĂ„ndagen med vissa förseningar pĂ„ fartyget M/S Visborg. Hon gĂ„r bĂ„de norra och södra linjen sĂ„ det kommer bli förseningar bĂ„de till och frĂ„n Oskarshamn och NynĂ€shamn, sĂ€ger Marcus Risberg, vd för Destination Gotland. 

– Det kommer bli förseningar pĂ„ alla de fem turer som fartyget M/S Visborg kör under mĂ„ndagen, men under morgondagen (lĂ€s: tisdag, reds. anm.) ska problemen vara lösta, fortsĂ€tter han. 

Hur mÄnga resenÀrer som har blivit pÄverkade kan Marcus Risberg inte svara pÄ i nulÀget, men de resenÀrer som hade biljett till nÄgon av de instÀllda avgÄngarna under söndagen blev ombokade och kunde Äka samma dag. Under söndagen fick en tur- och returresa till NynÀshamn stÀllas in och mÄnga avgÄngar blev försenade med flera timmar. NÄgot som fortsatte under mÄndagen.

Söndagen vecka 32 Àr en av sommarens mest populÀra resdagar. Medeltidsveckan som i Är lockat ett stort antal besökare Àr över och mÄnga vill Äka hem frÄn semestern.

– Det Ă€r mĂ„nga som blivit pĂ„verkade av det hĂ€r under gĂ„rdagen och under dagen. Vi förstĂ„r att det Ă€r frustrerande som resenĂ€r att behöva Ă€ndra sina planer. NĂ€r det Ă€r förseningar Ă€r det inte en frĂ„ga om ombokningar. Men fĂ€rjorna som stĂ€lldes in bokades om sĂ„ att alla passagerare kunde Ă„ka med nĂ„gon av de sju avgĂ„ngarna som vi hade under samma dygn, sĂ€ger Marcus Risberg. 

Under natten mellan söndag och mĂ„ndag, runt midnatt, blev trycket frĂ„n resenĂ€rer som skulle av fĂ€rjan i Visby sĂ„ högt att polis fick Ă„ka ner till hamnen för att dirigera trafiken. 

– Flera turer hade stĂ€llts in eller flyttats sĂ„ det var jĂ€ttemycket trafik vid hamnen. Det var haveri vid infarterna. Vi var dĂ€r nere i ungefĂ€r en timme och dirigerade trafiken innan det löste upp sig, sĂ€ger stationsbefĂ€let Roger Nyd. 

– PĂ„ grund av de hĂ€r förseningarna vi hade i söndags sĂ„ hade vi tre avgĂ„ngar som kom ganska tĂ€tt inpĂ„ varandra och i stora volymer. SĂ„ det var mycket fordon som skulle köra av vĂ€ldigt nĂ€ra inpĂ„ varandra dĂ€r under natten, sĂ€ger Marcus Risberg. 

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!