Tips: Så undviker du matfusket

Rasmus Bäckström arbetar som politisk handläggare hos EU-parlamentarikern Anna Maria Corazza Bildt med fokus på livsmedelssäkerhet. Här tipsar han om hur man undviker i matfusk, skriver GA.

Foto:

Gotland2014-04-16 06:26

Rasmus Bäckström har för några dagar bytt stressiga korridorer i Strasbourg mot föräldrarhemmet i Visby. Han jobbar vanligtvis som politisk handläggare åt Anna Maria Corazza Bildt (M) och inriktar sig främst på livsmedelssäkerhet. Ett ämne som varit högaktuellt den senaste tiden. Han säger att det finns stora pengar att tjäna på att sälja dyra råvaror falskt, som exempelvis gotländsk sparris.

- Matfusk är inte tillräckligt prioriterat hos poliser och åklagare runtom i Europa, samtidigt har straffen varit för låga. Ofta är vinsten av bedrägeriet större än potentiella böter, säger han till GA.

Han menar att det krävs hårdare regler och noggrannare kontroller. Det måste dock finnas en balans så att man inte slår ut mindre producenter.

- För man på för mycket regler, pålagor och krav så slår det oftast mot de mindre, ärliga företagarna, säger han.

Rasmus Bäckströms tre tips om hur man undviker matfusket:

1. Ta dig tid att läsa vad produkterna innehåller.

2. Våga fråga, i butik såväl som på restaurang, vad maten innehåller.

3. Försök tänka längre än prislappen. Känns priset onaturligt lågt finns det säkert en anledning.

Läs hela reportaget om Rasmus Bäckström i GA:s e-tidning >>

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om