Tillbaka till jobb och vardag

Så var då julledigheten slut för de flesta av oss, vi är tillbaka i vardagen. Trots att det är långt till nästa ledighet enligt almanackan, visar vår enkät att de flesta är ganska nöjda med att vara tillbaka på jobbet efter jul och nyår.

Andreas Olsson, anläggare, Region Gotland: -Det känns bara skönt att vara tillbaka till rutinerna. Nu är det nytt år, nya förväntningar och förhoppningar!

Andreas Olsson, anläggare, Region Gotland: -Det känns bara skönt att vara tillbaka till rutinerna. Nu är det nytt år, nya förväntningar och förhoppningar!

Foto: Henrik Radhe

Gotland2013-01-07 12:16

Jul och nyår blev något av jackpot för dem som gillar ledigt. För den med kontorstider krävdes minimalt semesteruttag för att få långa sammanhängande ledigheter.

Inom serviceyrkena märks naturligtvis inte de röda dagarna lika mycket, men lite lugnare har det nog varit på jobbet även för dem som ändå varit tvunga att hålla ställningarna när andra varit lediga.

Men i vår blir det svårare.
Nu väntar månader utan röda dagar i veckorna. Du som har barn i skolåldern kan kanske unna dig en ledig vecka i slutet av februari, annars är det knega som gäller fram till påsk, som i år ligger i månadsskiftet mars-april.

Här är vårens helgdagar:

Fredag 29 mars: Långfredagen

Måndag 1 april: Annandag påsk

Onsdag 1 maj: Första maj

Torsdag 9 maj: Kristi himmelfärds dag

Torsdag 6 juni: Nationaldagen

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om