Snart når gotlänningarna Antarktis

De har utsikt över snötäckta berg och planerar för resan till Antarktis. GT har intervjuat Per-Erling Evensen om äventyret.

Foto: Fotograf saknas!

Gotland2014-12-24 06:00

Helagotland.se skrev för några veckor sedan om Per-Erling Evensens äventyr. Han skulle ansluta till Lasse Ljungs jorden runt-segling och besöka Antarktis. Inom kort kommer de att vara där, skriver GT.

De ska segla från Ushuaia i Argentina mot antingen Port Williams i Chile, eller segla direkt till Antarktis.

– Det är mycket som ska komma i ordning, men när jag tittar ut genom fönstret från båten nu så ser jag klarblå himmel och en sol som lyser över snötäckta berg, säger Per-Erling Evensen som i år ger sig själv en riktigt fin julklapp, till GT.

Det tar ungefär fyra dagar att segla till Antarktis. De har planer på att stanna i en till två veckor. Nu har de därför bunkrat mat och diesel för en hel månad.

– Vi ser så klart fram emot att få se all den här mäktiga naturen. Isberg, glaciärer och pingviner och hela köret, säger Lasse Ljung till GT, varpå Per-Erling tillägger:

– Och så vill vi passa på att önska alla vänner och släkten hemma på Gotland en riktigt god jul. Mors!

Läs mer i Gotlands Tidningars e-tidning.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om