Slutar flyga till Arlanda

Gotlandsflyg kommer inte att flyga till Arlanda från och med november.

Gotlandsflygs vd Ola Mattsson.

Gotlandsflygs vd Ola Mattsson.

Foto: Henrik Radhe

Gotland2013-09-19 09:29

När Skyways gick i konkurs för ett och ett halvt år sedan började Gotlandsflyg att flyga till Arlanda i större omfattning.

– Arlanda är ett viktigt nav för gotlänningarna eftersom många väljer att transferera via Arlanda vidare ut i världen. Men nu finns en annan aktör som flyger sträckan med hög frekvens, vilket gör att vi kan fokusera på Brommalinjen där vi periodvis haft svårt att möta efterfrågan, säger Ola Mattsson, chef för Gotlandsflyg, i ett pressmeddelande.

För att kunna öka antalet passagerare kommer bolaget att sätta in större plan med plats för 72 passagerare vid vissa avgångar med högt tryck. Det är framförallt turerna till Gotland på torsdags- och fredagseftermiddagarna under högsäsong, samt till Bromma på söndagar som är fullbokade.

Förändringarna i trafiken gäller från och med 1 november. Alla kunder som har en biljett bokad till Arlanda kommer att få sin resa ombokad antingen till Bromma eller till Arlanda med Nextjet.

– Alla kunder ska kunna resa som planerat. Vi kommer att ringa alla inbokade kunder för att se vilken lösning de föredrar för sin planerade resa, säger Ola Mattsson. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om