Skogsbranden: "Det var overkligt"

På tisdagkvällen blev de gotländska brandmännen avlösta vid den stora skogsbranden i Västmanland. Brandmästaren Jonatan Ahdrian berättar för Helagotland.se om sina upplevelser under två galna dygn.

Foto: FREDRIK SANDBERG / TT

Gotland2014-08-06 10:10

Jonatan Ahdrian och Kjell Lydänge anlände till skogsbranden i Västmanland i söndags kväll. På tisdagskvällen blev de avlösta, och då hade Jonatan Ahdrian inte fått sova många timmar.

– Jag somnade faktiskt redan i planet på väg hem, berättar han.

Han var med vid den stora branden på Torsburgen på Gotland 1992, och även om branden i Västmanland är större så finns det likheter säger han.

– Det blev ett jagande efter elden då, och det har det varit nu också. Vindkantringarna ställde till det för oss, och det blev en stor frustration bland oss som jobbade. För de som var ute vid branden var det fruktansvärt tungt med värmen, röken och den fart som branden spred sig med, säger han.

Det här är den största skogsbranden i Sverige i modern tid och Jonatan Ahdrian beskriver arbetet som stundtals surrealistiskt.

– Det blev nästan overkligt. Vi byggde upp en ledningscentral i en konferensanläggning, tog fram kartmaterial och såg till att det fungerade. Men allt tar tid, och så räckte inte kartorna till och vi fick beställa nya, och så där höll det på.

– Jag har under mitt yrkesverksamma liv aldrig varit med om något så stort. Tidigare har jag skickat ut så kallade VMA , viktigt meddelande till allmänheten, tre gånger totalt. Nu tvingades vi skicka meddelanden hela tiden, så fort vinden vände och en ny by hotades.

När gotlänningarna lämnade platsen på tisdagskvällen hade man skaffat sig viss kontroll på branden, och under onsdagen har läget stabiliserats tack vare vattenbombningar med flygplan och helikopter, och en gynnsammare väderlek.

– Jag sa det lite på skoj till killen som jag lämnade över till att "nu har vi knutit ihop det, nu får ni ta och släcka". Då kollade han bara på mig och log, säger Jonatan Ahdrian och skrattar.

Räddningsledaren Lars-Göran Uddholm säger till TT:

– Det är ett positivt läge som ser rätt så stabilt ut. Vi har kunnat jobba under natten med att slå en ring runt branden. Vissa delar är under kontroll men det är också stora delar där den inte är under kontroll och där jobbar vi intensivt.

Släckningen och eftersläckningen kommer att ta flera månader, och sedan följer ett viktigt arbete att analysera vad som gjorts bra och vad som gjorts dåligt.

–  Framförallt vad som kunde gjorts bättre. Det finns mycket att lära av detta, säger Jonatan Ahdrian.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om