Seismolog Reynir Bödvarsson om skalvet

Reynir Bödvarsson som är seismolog vid Uppsala Universitet berättar om sina teorier kring skalvet på söndagen.

Reynir Bödvarsson seismolog vid Uppsala universitet berättar vad han tror att skalvet berodde på.

Reynir Bödvarsson seismolog vid Uppsala universitet berättar vad han tror att skalvet berodde på.

Foto: Rolf Hamilton/Arkiv

Gotland2013-12-08 15:20

Flera personer vittnade om att marken skakade på söndagsförmiddagen runt om på Gotland. Rapporter om skakningarna kom från Lummelunda, Gothem, Tofta, Ekeby, Visby och Högklint bland annat.

Helagotland.se tog kontakt med Reynir Bödvarsson som är seismolog vid Uppsala Universitet. Han har tittat på samtliga mätstationer som uppmäter jordskalv i Sverige. En av de 67 stationerna finns på Gotland.

- Jag har tittat på våra mätstationer och kan säga helt säkert att det inte rör sig om ett jordskalv.

Reynir Bödvarsson är även säker på att det inte rör sig om någon explosion som ger energi ner i marken.

- Men jag kan inte utestluta att det kan röra sig om en explosion där all energi går ut i luften.

En annan hypotes som Reynir Bödvarsson har är att det rör sig om ett flygplan som gått igenom en ljudvall.

- Då kan det komma sådana här fronter där hus skakar. När skalvet var så här spritt över ön så är det troliga att det beror på en ljudbang, något som kan upplevas som ett skalv.

Det förekommer ungefär 10 till 15 skalv per år i Sverige som människor känner av, berättar Reynir Bödvarsson.

- På Gotland är det liksom i hela den östra delen av södra Sverige mycket sällsynt med skalv. Det ni brukar känna av som skakningar i marken kan ibland bero på sprängningar i kalkbrott. Vanligast med jordskalv är det kring Bottenviken, Lappland och runt Vänern.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om