Redan i går eftermiddag tog Destination Gotland beslutet att ställa in flera turer till och från Gotland.
Bland annat gick färjan som vanligt till Oskarshamn på eftermiddagen, men däremot gick den inte tillbaka till Gotland.
153 passagerare var bokade på returen men alla fick besked om den inställda turen. De erbjöds att åka från Nynäshamn istället.
- Det löste sig mycket bra. Vi kan till stor del tacka media för det. Stormen och våra inställda färjor var ute i riksmedia och nästan alla nåddes av den informationen. Dessutom skickade vi SMS till våra bokade resenärer, säger Per-Erling Evensen, informations- och marknadschef på Destination Gotland.
14 personer hade dock ingen möjlighet att kunna ta sig till Nynäshamn och ta kvällsfärjan därifrån.
De fick däremot sova över ombord på Gotlandsfärjan i Oskarshamn.
- Den här gången gick det att lösa på det sättet. Det var bra. Det hade naturligtvis inte gått om det varit många som var bokade på resan, säger Per-Erling Evensen.
De 14 resenärerna fick nattmat ombord och i morse öppnades restaurangtorget för frukost.
Färjan från Oskarshamn var beräknad att gå en timme senare än normalt, det vill säga klockan 12.
Vid 10-tiden i morse tog befälhavaren i Oskarshamn beslutet att inte avgå från Oskarshamn förrän ytterligare en dryg timme senare, det vill säga klockan 13.30.
Färjan beräknas vara i Visby vid 17-tiden. Det innebär då i sin tur att hon inte kan lämna Visby i utsatt tid.
- Det kommer innebära en viss försening, eftersom vi måste lasta av och om innan vi avgår från Visby, säger Per-Erling Evensen.
Färjan från Oskarshamn har nu avgått och kommer till Visby klockan 17 i eftermiddag, för att avgå tillbaka till Oskarshamn klockan 18.
Kvällsturen därifrån blir därmed försenad och kommer inte att avgår förrän 21.45 och är framme i Visby 00.40.
Även informationen om att dagens morgonturer från Gotland är inställda har nått sina resenärer.
- Vi hade inte en enda person som kom till terminalen i morse för att åka med. Så vi är nöjda med att ha nått ut med vår information till våra resenärer, säger Per-Erling Evensen.
Flygplanen till och från Gotland har under morgonen också kunnat gå som vanligt, utan förseningar vare sig till eller från ön.
- Det har varit lugnt. Visst, det är kraftig vind, men den är i rätt riktning för vår del. Dessutom är det ingen isbildning så banorna är fina, säger Erik Rankin, flygledare på Visby Airport.
Det enda plan som var inställt var tidningsflyget, vilket har fått till följd att varken DN eller DI har kunnat delas ut på ön.
Enligt SMHI har det blåst stormbyar uppemot 25 meter per sekund på Gotland. Dessa kommer dock att avta nu under dagen, efter att ha nått sin kulmen under morgonen.
Därmed kommer färjorna att kunna gå till och från ön, i stort sett enligt tidtabell.