Regionen går upp i regional särskild sjukvårdsledning

Hälso- och sjukvårdsledningen höjer beredskapen på Gotland och går upp i stabsläge även på regional nivå.

Nu höjer Region Gotland beredskapsnivån ytterligare genom att gå upp i stabsläge även på regional nivå med den regionala särskilda sjukvårdsledningen.

Nu höjer Region Gotland beredskapsnivån ytterligare genom att gå upp i stabsläge även på regional nivå med den regionala särskilda sjukvårdsledningen.

Foto: Dennis Pettersson/David Skoog/arkiv

Gotland2022-01-10 16:41

På grund av det extrema smittoläget har Region Gotland beslutat att höja beredskapen ytterligare och gå upp i så kallad regional särskild sjukvårdsledning. Det meddelade regionen i ett pressmeddelande under måndagen.

Beslutet att gå upp i stab även på regional nivå baseras enligt Region Gotland på ”den extremt höga smittspridningen, det mycket ansträngda läget inom provtagning, smittspårning, vaccination, utmaning med provtransporter samt ett generellt sårbart bemanningsläge”.

– Särskild sjukvårdsledning etableras nu för att följa utvecklingen och vidta de åtgärder som behövs för att säkra att vi kan frigöra de resurser som krävs för att hantera rådande situation och för att stödja vården, säger hälso- och sjukvårdsdirektör Marie Loob i pressmeddelandet.

Visby lasarett har befunnit sig i stabsläge sedan 13 december 2021.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!