Rådjuren: Plåtskador för miljoner

Rådjursolyckorna ökar lavinartat på Gotland. Men ingen tar ansvar för den olagliga djurstammen eller för olyckorna, skriver GT idag.

David Johansson, Västerhejde bilskador AB.

David Johansson, Västerhejde bilskador AB.

Foto: Petra Jonsson

Gotland2013-05-28 06:24

Rådjuren planterades in olagligt för cirka 20 år sedan, men de senaste åren har stammen och trafikolyckorna ökat drastiskt. Under bara förra året fördubblades olyckorna jämfört med året innan.

– Det finns ingen plan på ur stammen ska hållas nere elelr krav på vem som ska göra det, säger Johan Thomsson, ordförande för Gotlands skarpskytte och jägargille till Gotlands Tidningar.

Bland dem som tjänar på den olagliga rådjursstammen finns bland annat öns verkstäder för plåt- och lackskador. Även försäkringsbolagen gör en hacka på trafikolyckorna.

Länsstyrelsen har inget ansvar inga planer på att ingripa. Viltstängsel är inte ekonomiskt försvarbart eftersom skadorna oftast inte blir så stora och sällan resulterar i personskador.

Läs mer i Gotlands Tidningars e-tidning>>

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om