Tävlingen avgörs för 31:a gången, och precis som vanligt är det folkfest ute på Tofta skjutfält. Några officiella publiksiffror fanns inte att tillgå under lördagseftermiddagen, men tävlingens presschef Cleas Randlert var positivt.
- Det är svårt att säga hur många som är här just nu, men vi brukar ha mellan 3 500 och 4 000, och det ser ut ungefär som det brukar. Jag har hört att det är väldigt mycket folk i hästskon. Dessutom är det gynnsamt väder för åskådarna, säger han.
Bland de tusentals åskådarna fanns Lennart och Carina Backman.
- Vi har varit här enda sedan det började för 31 år sedan. Vi har kanske missat tävlingen 4-5 gånger, men annars har vi alltid varit här, säger Carina.
Intresset för tävlingen förklarar hon med att båda två kört motorcykel tidigare.
- Det som gör arrangemanget så bra är kombinationen av tävling och folkfest, säger Lennart.
- Gotland behöver definitivt det här arrangemanget, både turistmässigt och för oss gotlänningar, fyller Carina i.
Patrik Hederstedt är ordförande och delägare i arrangerande Nordic Sport & Event, och han var under lördagen nöjd med arrangemanget.
- Allt flyter på som det ska. Jag upplever att alla är nöjda och glada. Det är så otroligt många som lägger ner sin själ i att göra det här så bra som möjligt. Gotlänningarna borde vara stolta och glada över GGN, säger han.
Han får medhåll av Carina och Lennart Backman.
- Vi ska absolut vara stolta. Det är ett suveränt arrangemang.