Det mesta av förvaltningens buffert på 10 miljoner kronor har använts. Omsättningen är 1 064 miljoner kronor.
Cirka 55 miljoner kronor betalades ut i socialbidragen i fjol, vilket är det högsta på elva år. Orsaken till detta är främst den ökade arbetslösheten. Genomsnittstiden för hur länge man behöver hjälp har också ökat och är drygt fem månader.
Av det egna kapitalet har 1,8 miljoner kronor använts för till en satsning på sommarjobb till ungdomar vilket gav sysselsättning för 240 personer.
Övriga satsningar har bland annat varit två nya boenden för ungdomar. Det ena har öppnats till personer med funktionsnedsättningar och det andra till ensamkommande flyktingbarn. Äldreboendet i Hemse har byggt om och tolv extra korttidsplatser har skapats för att slussa ut färdigbehandlade patienter från lasarettet.