Paraply helt rätt på catwalken
Paraply är höstens modepryl - i alla fall om man ska tro den stora modevisning som hölls på Adelsgatan i lördags. Trots att det ösregnade vandrade mannekängerna gatan fram och tillbaka, och under paraplyerna kunde man se ett smakprov av höstens mode.
Att det är accessoarerna som gör det visade modellerna från I.me.my som alla var svartklädda men försedda med mössor, väskor och sjalar som gav färg. Men lika imponerande som utstyrseln var det faktum att tjejerna utan paraplyer traskade runt i ösregnet.
Annars höll sig både modeller och publik under paraplyer, en del av publiken även under affärernas markiser som butiksägarna vänligt rullat ut för att ge skydd mot regnet.
Publiken fick se kläder från ett tiotal butiker, allt från förkläden och grillvantar till skinnjackor och dunvästar.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!